A Sinopharm leányvállalataként működő, pekingi székhelyű China National Biotec Group (CNBG) által kifejlesztett, úgynevezett rekombináns vakcina klinikai tesztjeinek első és második szakaszát szombaton kezdték meg. Az új típusú koronavírus elleni oltóanyag még április 9-én kapta meg a klinikai tesztekhez szükséges engedélyt a kínai gyógyszerészeti hatóságoktól.
Ezt kell tudni az oltóanyagról
Az új szer a koronavírus S-fehérjéjének egyik alegysége, az úgynevezett receptorkötő tartomány (RBD) szerkezeti tulajdonságain alapul, és a vírus S-fehérjéjének ártalmatlan másolatait előállítva ösztönzi a szervezetet a COVID-19 ellen védő antitestek termelésére. A génmódosított oltóanyag gyártásához - ellentétben a cég korábban kifejlesztett, elölt koronavírust tartalmazó vakcináival - nincs szükség magas biológiai biztonsági fokozatú laboratóriumra, így gyorsan megkezdhető a nagy mennyiségben történő előállítása - ismertette Csang Jün-tao, a CNBG elnökhelyettese.
A szert egyébként a 3 év feletti korosztály számára fejlesztették. Az pedig majd a klinikai tesztek eredményei alapján fogják meghatározni, hogy az oltóanyagból három dózist kell-e beadni a védettséghez.
A korábbi vakcinák csak nagykorúaknak jók
A CNBG korábban fejlesztett két vakcinája közül az egyik elsőként kapott feltételes piaci engedélyt Kínában, még tavaly decemberben. Ez az oltóanyag kapott engedélyt a magyar egészségügyi hatóságoktól is. A vállalat egy másik, a Vuhani Biológiai Termékek Intézetével közösen fejlesztett, szintén elölt koronavírust tartalmazó vakcinája pedig februárban kapott feltételes piaci engedélyt Kínában. Ezeket az oltóanyagokat azonban csak a 18 éven felüli korosztály körében alkalmazzák Kínában.
COVID-oltás: mekkora a vérrög kockázata? A válaszért kattintson ide!