A koronavírus-járvány már több 1,1 millió életet követelt világszerte, Magyarországon pedig már az 1200-hoz közelít az áldozatok száma. Úgy tűnik azonban, hogy nem minden haláleset egyforma.
Két okból halhatunk bele a fertőzésbe
A koronavírus-fertőzés áldozatait két csoportba lehet sorolni. Vannak azok, akiknek a tüdeje a COVID-19 betegség első stádiumában akkora vírusterhelést kap, hogy az immunrendszer már nem is képes legyőzni a kórokozót. Illetve vannak azok, akik immunrendszere ugyan legyőzi a vírust, védekezőrendszer túlműködése miatt azonban súlyos gyulladások alakulnak ki a szervezetben, amelyek legalább olyan halálosak, mint maga a fertőzés - magyarázta Dr. Kirsten Mertz patológus a svájci Blicknek .
A második esetben az a legnagyobb probléma, hogy ilyenkor immunrendszerünk nemcsak a koronavírust pusztítja el, hanem a fertőzött sejtjeinket is károsítja. A szakember szerint olyan ez, mintha a fogorvos az összes szuvas fogunkat kihúzná, amellyel a probléma - a fogszuvasodás - valóban megszűnne, csakhogy a fogainkat is elveszítenénk.
"A vírus egy gyilkos, és az is marad"
A patológus úgy fogalmazott, hogy bár az új típusú koronavírus már mutálódott, továbbra is egy gyilkos, és az is marad. Igaz, hogy még mindig főként az idősebbekre és a krónikus betegekre jelent veszélyt a fertőzés, azonban senkinél sem lehet garantálni, hogy enyhe lefolyású betegsége lesz, ha megfertőződik - hívta fel a figyelmet Mertz. Kiemelte ugyanakkor, hogy a COVID-19 súlyosságát befolyásolhatja az, hogy a kórokozó milyen mennyiségben van jelen a szervezetben. A bejutott mennyiséget pedig jelentősen csökkenthetjük a távolságtartással, a maszkviseléssel és az alapvető higiéniai ajánlások betartásával.
Nincs pénze koronavírus-tesztre, ezért nem látogathatja meg a kórházban a 10 éves kisfiát - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!