Koronavírus: kiderült, mennyire hasznosak a maszkok

Látványos kísérletben igazolták amerikai kutatók, mennyire fontos a koronavírus-járvány elleni küzdelemben a maszkviselés és a fizikai távolságtartás. A vizsgálatokról egy tanulságos videófelvételt is közzétettek.

A karácsony közeledtével akár otthon is indokolt lehet egyes esetekben a maszkviselés az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint. Részletek itt.

"Kísérleti tanulmányunkban próbabábuk segítségével utánoztuk le a légúti váladékcseppek termelődését. A bábuk egy részére maszkot adtunk, míg egy másik része nem viselt ilyen védőeszközt. Így mértük meg végül a váladékcseppek levegőbeli terjedését különböző távolságokra" - idézi a világhírű minnesotai kórház közleménye dr. Elie Berbarit, a rochesteri Mayo Klinika infektológiai intézetének vezetőjét. A kutatók azt mérték fel, milyen hatékonyan gátolják a maszkok az aeroszol részecskék kiáramlását, így szimulálva a koronavírus-fertőzés veszélyét.

koronavírus, COVID-19, maszkviselés
Amerikai kutató orvosok újabb bizonyítékot találtak, hogy a maszkviselés hatásos a koronavírus ellen. Fotó: Getty Images

Matthew Callstrom, a klinika radiológiai intézetének vezetője elmondta, eredményeikből egyértelműen kiderült, hogy a maszkviselés a járvány terjedése elleni küzdelem legfontosabb eszköze. Kifejtette, mind az eldobható orvosi papírmaszkok, mind a kétrétegű szövetmaszkok hatékonyan állták útját a cseppek terjedésének. A különböző maszktípusok között pedig nem találtak differenciát abban a tekintetben, hogy mennyire blokkolják jól a viselő által kibocsátott aeroszol részecskéket.

"A COVID-19 terjedésének elsődleges módja a cseppfertőzés, márpedig a légúti váladékcseppek nagyobbak, mint az aeroszol részecskék, ennél fogva könnyebben fennakadnak a maszkokon" - hangsúlyozta dr. Callstrom. "Objektívan kimutattuk, hogy a maszkok kulcsfontosságúak önmagunk és a környezetünkben lévők megóvása szempontjából. Ha maszkot viselünk, megvédünk másokat. Ha ők is viselnek maszkot, megvédenek bennünket" - szögezte le a szakember.

A kísérlet egy második etapjában a kutatók a távolságtartás kapcsán már biztonságosnak mondható távolság mértékét is igyekeztek meghatározni. Aligha meglepő, hogy eredményeik szerint a távolság növelésével a fertőzés kockázata is fokozatosan csökkent, összességében pedig kiderült, hogy az amerikai járványügyi hivatal (CDC) által javasolt 1,8 méter már valóban minimálisra csökkenti a veszélyt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy barcelonai állatkertben négy oroszlán is elkapta az új típusú koronavírus-fertőzést. A témáról bővebben társportálunk, az nlc.hu cikkében olvashat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.