Koronavírus: látványos változás volt az utóbbi időben

A járvány kezdete óta látványosan, 60 százalékról 36 százalékra csökkent globálisan a COVID-19 miatt intenzív osztályon ápoltak halálozási aránya - derült ki egy új tanulmányból.

Az új típusú koronavírus okozta világjárvány tavaly év eleji kitörése óta a halálozási hatalmasat javult. Ennek pedig valószínűleg az az oka, hogy ez idő alatt jelentősen fejlődtek a gyógyítás módjai - állapította meg egy új kutatás, amely 43128 beteg adatait magában foglaló 52 korábbi tanulmány alapján készült. A kutatást a bathi Royal United Hospital kutatója, Tim Cook vezette, és a további négy szerző is a brit Országos Egészségügyi Szolgálat (NHS) szakembere.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Az új terápiák hoztak áttörést a halálozási arány tekintetében. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Az oltási program további csökkenéssel járhat

Koronavírus: van, ahol már a brazil mutáns is terjed - kattintson!

Az intenzív osztályokon ápoltak halálozási aránya a március végi majdnem 60 százalékról május végére kevesebb mint 42 százalékra esett vissza a kutatócsoport első elemzése szerint. Az új tanulmány alapján pedig elmondható, hogy a csökkenő tendencia folytatódott: októberre már csak 36 százalékos volt a COVID-19 -cel kapcsolatos halálozás. A kutatást végző orvosok azonban arra figyelmeztettek arra is, hogy a tavaly év végére elért jelentős javulás megtorpanhatott. Az új vírusvariánsok megjelenése miatt ugyanis több ember lett súlyos beteg, ami növelheti az intenzív osztályon ápoltak halálozási arányát. Az egész világon zajló védőoltási program ugyanakkor csökkentheti az életmentő kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek számát számát.

Az új terápiák hoztak áttörést

"A szeptember végi halálozási arányok minden vizsgált tanulmányban alacsonyabbak voltak, mint amit május végén jelentettünk" - írták a tudósok. A javulást a szteroidok kiterjedtebb használatának, az oxigénterápia és az infúzió alkalmazási módjának, valamint a vérrögkockázat kezelésének számlájára írható - vélik. A világ legtöbb régiójában egyébként jelenleg 30-40 százalék között mozog a koronavírus-fertőzéssel összefüggő halálozási arány. Az európai átlag 33,4, az észak-amerikai pedig 40 százalék. Az ausztráliai Victoria államban szokatlanul alacsony, 11 százalék, a Közel-Keleten viszont rendkívül magas, 62 százalék ez az arány. Ez utóbbi adatot a térség négy országát felölelő tanulmány alapján állapították meg.

Nem tudott a koronavírusról, pedig kétszer is elkapta. A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra