Koronavírus: már tesztelik az egyiptomi vakcinát

Megkezdődnek az egyiptomi fejlesztésű COVID-19 elleni vakcina, a COVI VAX klinikai kísérletei - jelentette be vasárnap Khaled Abdel Ghaffar, Egyiptom felsőoktatási és tudományos kutatásokért felelős minisztere. Az oltóanyagot az első kísérleti fázisban csupán néhány tucat önkéntesen tesztelik.

A koronavírus delta variánsa által okozott helyi járvány eddigi legerősebb fellángolásával küzd Kína.

"Nagyon fontos stratégiai helyzetet teremt, hogy immár elérhető egy egyiptomi vakcina, amelyre majd az elkövetkező időkben támaszkodni tudunk" - idézi az AP hírügynökség Ghaffar szavait. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) november 12-én frissített listájában még csupán a mintegy kétszáz fejlesztés alatt álló formula között tüntette fel az egyiptomi oltóanyagjelöltet. A mostani bejelentés alapján azonban immár embereken is kipróbálják a készítményt, amely az eredeti vírus fehérjéit tartalmazva provokál immunválaszt a szervezetben.

Elkezdődik az egyiptomi fejlesztésű COVID-19 elleni vakcina klinikai kísérlete
Elkezdődik az egyiptomi fejlesztésű COVID-19 elleni vakcina klinikai kísérlete. Fotó: illusztráció, Getty Images

Egyiptomban eddig a lakosság mindössze 14 százalékát oltották be COVID-19 ellen a hivatalos kormányzati jelentések szerint. Az észak-afrikai ország szinte teljes egészében kénytelen más országokból érkező vakcinaszállítmányokra alapozni oltási programját, jelentős részben a fejlődő országokat segítő COVAX program keretében kapott oltóanyagokra. A kormányzat eközben igyekszik a lakosság minél nagyobb részét rábírni az oltakozásra, miután az elmúlt hetekben jelentősen megemelkedett az új fertőzések száma. Az intézkedések keretében például hétfőtől minden kormányzati alkalmazott csak oltási igazolással léphet be a munkahelyére.

Az ország egészségügyi minisztériuma nyilvántartása szerint a vírus felbukkanása óta 19435 egyiptomi beteg hunyt el COVID-19-ben. Az igazolt fertőzöttek kumulatív száma vasárnapig 343 ezer fölé emelkedett, az AP megemlíti ugyanakkor, hogy szakértők szerint a valós szám ennél magasabb lehet.

Hétfő reggelig több mint 360 ezer újabb koronavírus-fertőzöttet regisztráltak a világ országaiban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.