Koronavírus: milyen távol állhatunk egy fertőzöttől?

Zárt térben a másfél-kétméteres távolság tartása sem biztos, hogy elegendő.

Jelenlegi ismereteink szerint a szociális távolságtartás a maszkviselés és a gyakori kézfertőtlenítés mellett a leghatékonyabb módja annak, hogy a vírus terjedésének ütemét lassítsák. A magyar járványügyi szakemberek szerint legalább másfél méteres távolságot kell tartani az embereknek ahhoz, hogy a vírust ne adják tovább. A brit szakemberek egy kicsit nagyobb, hat láb (átszámítva nagyjából 1,83 méter) távolságot jelöltek ki a biztonságos minimumnak. De elég lehet ez ahhoz, hogy védve legyünk a fertőzött emberektől?

Ezek a maszkviselés tipikus hibái Az emberek egy kisebb része rosszul vagy sehogy sem viseli a maszkot. Ez még olyan helyeken is előfordul (tipikusan az üzletekben), ahol pedig jogszabály írja elő az arc eltakarását. Egyesek talán úgy gondolják, hogy a személyes kényelmük fontosabb, mint más emberek élete, pedig ez a hozzáállás komoly veszélyt jelenthet. Kattintson a részletekért!

Mekkora távolságot kell tartani?

A MedicalXpress cikke szerint több tanulmány is igazolta már, hogy bizonyos körülmények között a vírus képes 6 lábnál nagyobb távolságot is megtenni a levegőben. Számos más tényező is befolyásolhatja azt, hogy milyen távolságot javasolt tartani egymástól két embernek.

Egy témába vágó tanulmányt a BMJ tudományos folyóirat is publikált. Ebben fertőző betegségekkel foglalkozó szakemberek egy csoportja azzal érvel, hogy a hat lábban meghatározott járványügyi protokoll elavult kutatási eredményeken alapul. Szerintük főként a zárt, rosszul szellőző helyeken érdemes ennél is nagyobb távolságot tartani egymástól az embereknek. Hogy a hat láb elegendő-e, azt számos más tényező is befolyásolja a helyiség alapterületétől a maszkviselésen át egészen addig, hogy a helyiségben lévők milyen hangerővel beszélnek (a kiabáló vagy éneklő emberek ugyanis sokkal messzebbre képesek eljuttatni a levegőben a vírust).

Zárt térben az előírt másfél méter sem biztos, hogy elegendő. Fotó: Getty Images
Zárt térben az előírt másfél méter sem biztos, hogy elegendő. Fotó: Getty Images

A Washington Post cikke szerint a hat láb távolságtartás általános használata egy német biológus, Carl Flügge nevéhez köthető. Az 1800-as évek második felében a kutató a malária és a kolera terjedését vizsgálva megállapította, hogy a kórokozók a lélegzetünkkel távozó folyadékcseppek útján is gazdát cserélhetnek. Mérései szerint ezek a folyadékcseppek nem tesznek meg nagyobb távolságot hat lábnál, így az e körön kívül állók biztonságban lehetnek. Bár kutatása úttörő volt, a biológusnak akkor még nem volt tudomása a szabad szemmel láthatatlan, mikszoszkopikus méretű részecskékről, amelyek szintén a légzéssel távoznak. Az ezekből alkotott aeroszol pedig nagyobb távolságot képes megtenni, mint azok a cseppek, amiket Flügge vizsgált.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A Kolorádó egyetem kutatója, Jose-Luis Jimenez szerint zárt térben, bizonyos körülmények között szinte teljesen mindegy, milyen távolságot tartunk, akkor sem lehetünk teljes biztonságban a vírustól. Márciusban például egy Washington államban tartott koncerten az énekes 52 embernek adta tovább a vírust, még egy majdnem 14 méterre álló embert is sikerült így megfertőznie. A legjobb védelmet a szakember szerint az jelenti, ha a távolságtartás mellett kerüljük a zárt tereket és maszkot viselünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.