A kortikoszteroidok lelassítják vagy megállítják az immunrendszernek azokat a folyamatait, amelyek gyulladást váltanak ki, mindeközben megakadályozzák az immunrendszer saját válaszreakcióit. A következő betegségek kezelésére szokták felírni: rheumatoid arthritis, asztma, krónikus obstruktív légúti betegség ( COPD ), lupus és más autoimmun betegségek, sclerosis multiplex, kiütések és bőrbetegségek, például az ekcéma. Orvosi javaslatra rövid ideig allergiás reakciók kezelésére is alkalmazható, mint például a súlyos csaláncsípés.
Mivel a kortikoszteroidok elnyomják az immunválaszokat, vagyis gyengítik a szervezet természetes védekező reakcióit, orvosok elkezdték vizsgálni, hogy milyen hatásuk lehet a Covid-19 megbetegedéssel kapcsolatban. A The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (JCEM) nevű orvosi folyóiratban megjelent cikk szakértői arra jutottak, hogy valóban fennáll a veszélye, hogy a kortikoszteroidot használóknál súlyosabb tüneteket okozzon az új koronavírus.
Ennek ellenére az asztmával küzdőknek nem ajánlják, hogy a fertőzésveszélytől tartva felfüggesszék a gyógyszeres kezelést. Főleg nem anélkül, hogy erről kezelő orvosukkal konzultálnának. Dr. Hill, az American Lung Association szóvivője például arra hívta fel a figyelmet, hogy ha az asztmás beteg rosszul érzi magát, brochospazmusa van, és zihál, muszáj szteroidot kapnia.
Szakértők azt tanácsolják, hogy ha kortikoszteroidot használunk - vagy használtunk az elmúlt 3 hónapban - és a koronavírus-fertőzésre utaló panaszaink lennének, feltétlen tájékoztassuk erről a házi orvosunkat.
Forrás: Medical News Today
Kíváncsi, hogyan működik a lélegeztetőgép? Az nlc.hu cikkében egy orvos magyarázza el.