Már nem csupán fenyegető veszély, hanem tény, hogy robbanásszerűen, exponenciálisan növekedik az új típusú koronavírussal fertőzöttek száma Németországban - jelentette ki Angela Merkel kancellár. Mint mondta, mindenképpen és minél hamarabb meg kell állítani az exponenciális növekedést, különben nem lesz jó vége a folyamatnak. Ennek belátásához elég végig tekinteni Németország szomszédságán.
Szigorítottak, de ez nem lesz elég
Első körben a vendéglátóhelyek nyitvatartását és a nem egy háztartásban élők találkozását korlátozzák. Bő tíz nap múlva lehet majd felmérni, hogy mennyire hatásosak ezek az intézkedések, és sikerül-e az új, valamint a már hónapok óta alkalmazott régi szabályokkal lassítani a koronavírus-járványt - mondta Angela Merkel, kiemelve, hogy Németország döntő jelentőségű napok előtt áll. Az is előfordulhat, hogy még szigorúbb korlátozásokat kell majd bevezetni - tette hozzá. A bajor miniszterelnök, Markus Söder pedig úgy fogalmazott a kritikus helyzettel kapcsolatban, hogy a járvány "nem tart örökké, de ha most hibázunk, a következmények súlyosabbak lesznek, mint a ránk váró feladat", vagyis a járvány lassítása.
Ennél durvább is lesz még a 2. hullám
Németország egy "nagyon nagy második hullám" felszálló ágának elején tart a koronavírus-járványban. Sokkal nagyobb óvatosságra és körültekintésre van szükség ahhoz, hogy ne váljék követhetetlenné a vírus terjedése - mondta Helge Braun, a szövetségi kormány kancelláriaminisztere. Az elfogadott szigorításokról azt mondta, fontos lépésnek számítanak, ám ennyi valószínűleg nem lesz elég a védekezés sikeréhez. Véleménye szerint arra lenne szükség, hogy mindenki a felére csökkentse a fertőzésveszéllyel járó, közvetlen fizikai kapcsolatainak számát, a járvány ugyanis szédületes dinamikával erősödik.
Németországban egyébként már csaknem 344500 embert fertőzött meg és 9721 áldozatot szedett a koronavírus. Jelenleg 50 ezer aktív fertőzöttről tudnak az országban. Az úgynevezett reprodukciós ráta (R) hétnapos mozgóátlaga azonban némileg csökkent az egy nappal korábbihoz képest - 1,20-ról 1,16-ra. Ez azt jelenti, hogy 100 fertőzött átlagosan további 116 embernek adja tovább a vírust.
Már készülnek az influenzaszezonra
Közben azt is bejelentették, hogy a koronavírus-járvány miatt most minden korábbinál több, 26 millió adag oltással készülnek az ugyancsak légzőszervi megbetegedést okozó szezonális influenzavírus elleni védekezésre Németországban. A szövetségi egészségügyi miniszter, Jens Spahn rámutatott, hogy a SARS-Cov-2 és a szezonális influenzavírus igen hasonló megbetegedést okozhat, és túlterhelődhet az ellátórendszer, ha egyszerre mindkét kórokozó miatt tömegesen fordulnak elő kórházi kezelést igénylő esetek.
A miniszter szerint az influenza elleni oltás csak egy apró szúrás, de háromszoros védelmet jelent: védi ugyanis a beoltott személyt és a környezetében lévőket a megfertőződéstől, valamint az egészségügyi ellátórendszert is megóvja a túlterhelődéstől. A Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) vezetője, Lothar Wieler pedig arról tájékoztatott, hogy az influenza az egyik leggyakrabban előforduló fertőzéses megbetegedés Németországban. Minden évben van egy fertőzéshullám, amely rendszerint szilveszter körül indul el és március elején cseng le. Azt soha nem lehet megmondani előre, hogy mennyire lesz erős a szezon, most viszont annyit biztosan tudni, hogy a koronavírus-járvány és az influenza együttes hatásaként különösen nehéz helyzet alakulhat ki. Kiemelte továbbá, hogy mivel mindkét kórokozó az időseket és a krónikus betegségekben szenvedőket fenyegeti a leginkább, így főként a sérülékeny csoportok védelmére kell összpontosítani.
A lélegeztetőgépre kerülők 60 százaléka meghal - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!