Ez alapján pedig a kutatók szerint az iskolák újranyitásával hamar felütheti a fejét a járvány a kis közösségekben, függetlenül a gyermekek korától. "Tartok tőle, hogy kialakult egy olyan közvélekedés, miszerint a gyerekek nem fertőződnek meg, vagy nem úgy, ahogy a felnőttek, és ezért ők egy védettebb rétege a társadalomnak" - mondta a Minnesotai Egyetem fertőzőbetegség-szakértője, Michael Osterholm. Pedig, mint a The New York Timesnak nyilatkozva hangsúlyozta, bizony köztük is lesz átvitel, ezt pedig jobb tényként kezelni és figyelembe venni a jövőbeli lépések megtervezésénél.
Néhány korábbi európai és ázsiai tanulmány azt sugallta, hogy a fiatal gyerekek kisebb eséllyel kapják el és terjesztik az új koronavírust. A Harvard Global Health Institute vezetője, Dr. Ashish Jha szerint azonban e kutatások többsége kis mintán készült, vagy egyszerűen hibás. Jha szerint azonban ezt a mostani kutatást nagyon alaposan és szisztematikusan végezték a tudósok, ráadásul széles körben. "Ez most a témában készült legjobb és legfrissebb tanulmány" - húzta alá. Más szakértők a vizsgálat kiterjedtségét és szigorát is méltatták.
A kutatásról
A dél-koreai szakértők 5706 olyan embert azonosítottak, akik az elsők között jelezték COVID-19- tünetek jelentkezését a családjuk körében január 20. és március 27. között, amikor az iskolák zárva voltak, és utána ezeknek az eseteknek további 59 073 kontaktját is lekövették. Minden az ismert beteggel egy háztartásban élőt leteszteltek, függetlenül a tünetektől, a háztartáson kívül azonban csak a koronavírus okozta betegség jeleit mutatókat vizsgálták.
Kiderült, az, aki az adott családon belül először mutatott tüneteket, nem feltétlenül volt azonos azzal, aki először kapta el a fertőzést, a kutatók tanulmányukban megjegyezték, e tényező némileg korlátozta a kutatás teljességét. Ráadásul, mivel a gyerekek ritkábban mutattak szimptómákat, mint a felnőttek, így a kutatás elképzelhető, hogy alulbecsülte a terjesztési láncolatokban a gyerekek szerepét. Ezek ellenére a szakértők úgy vélték, a tanulmányban használt megközelítésük észszerű volt. "Egy olyan országból származik a vizsgálat, ami kiválónak bizonyult a kontaktkutatásban, és a szükséges intézkedések megfelelő időben történő bevezetésében" - jegyezte meg a Harvard T.H. Chan School of Public Health epidemiológusa, Dr. Bill Hanage.
Ezért adják tovább a kicsik kevesebb embernek
De lássuk, milyen eredménnyel zárult a vizsgálat. A dél-koreai tudósok - összhangban több korábbi tanulmány eredményeivel - arra jöttek rá, hogy a 10 év alatti gyerekek durván 50 százalékkal kisebb eséllyel terjesztik a koronavírust. Ennek oka egyrészt az lehet, hogy alapvetően kevesebb levegőt lélegeznek ki, így kisebb mennyiségben juttatnak vírust a környezetükbe, másrészt, mivel jóval alacsonyabbak, így az általuk kilélegzett levegőt kisebb eséllyel lélegzik be a felnőttek.
A tanulmány szerzői ennek ellenére arra figyelmeztetnek, jelentősen megnőhet a gyermekek körében a fertőzés az iskolák újranyitásakor. "A fiatalok magasabb kockázatot jelenthetnek majd a koronavírus közösségi terjedésére, ha ismét elkezdődik a hagyományos tanítás" - olvasható a tanulmányban. Más kutatások pedig arra is figyelmeztetnek, azzal, hogy sokkal többen kerülnek majd kapcsolatba az iskolában, ráadásul sokkal hosszabb ideig lesznek egy légtérben, így ez kiolthatja az alapvetően alacsony terjesztési kockázatot, amely addig a gyerekek közt jellemző volt.
Mivel a kutatók csak azoknak a gyerekeknek a kontaktjait követték le, akik betegnek érezték magukat, még mindig nem világos, hogy mennyire hatékonyan terjesztik a tünetmentes fiatalok a vírust - jegyezte meg Caitlin Rivers, a Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health epidemiológusa. "Bár mindig azt vizsgálják, hogy a fertőzés szimptómáit mutató gyerekek mennyire fertőznek, a kérdés valójában az, vajon fertőznek-e (és ha igen, mennyire) a tünetmentesek ?" - mondta Dr. Rivers, aki azon az állásponton van, hogy inkább csak a mozgáskorlátozott gyerekek és az általános iskolai tanulók számára kellene megnyitni az iskolakapukat, mivel az ő online tanításuk okozza a legtöbb nehézséget.
130 nap alatt győzte le a koronavírust a brit rekorder, egy 35 éves nő. Ráadásul azok után, hogy 105 napig tartották lélegeztetőgépen - a részletekről bővebben az nlc.hu cikkében olvashat.