A koronavírushoz hasonló járványok megfékezéséhez fontos információ, hogy a diagnosztizált betegek kiktől kaphatták el a fertőzést, illetve ők kiknek adhatták azt. Szakértők ezért a kezdetektől foglalkoznak azzal, hogy kinyomozzák, ki lehetett az első európai COVID-19 beteg, az úgynevezett nulladik páciens. A New England Journal of Medicine orvosi szaklapban publikált levél alapján - melyet Olaszország legolvasottabb napilapja, a Corriere della Sera szemlézett - pedig úgy tűnik, megtaláltak az illetőt.
A tudósok szerint egy 33 éves német férfi lehetett a legelső koronavírusos beteg, aki Európában kapta el a fertőzést. Az üzletember január 24-én betegedett meg, miután január 20-án és 21-én kínai partnerekkel találkozott Münchenben. Valószínűleg az egyik női partnertől kapta el a vírust, aki Shanghajból utazott Németországba és január 19-22. között tartózkodott az országban. Ezalatt nem volt semmilyen tünete, de hazafelé a repülőúton már rosszul lett, később pedig a koronavírus-tesztje pozitív eredményt hozott. A német férfi egyébként egészséges, a fertőzésnek csak enyhébb tüneteit mutatta, torokfájásra, hidegrázásra és izomfájdalomra panaszkodott. Január 25-én már 39,1 fokos láza lett és erősen köhögött, de másnapra jobban lett, ezért január 27-én újra munkába állt.
A kínai partner azonban értesítette a német céget, hogy dolgozójuk potenciális fertőző lehet, ezért ők továbbküldték munkatársukat a müncheni járványos megbetegedések központjába alaposabb kivizsgálásra. Mint írják, január 28-án három kolléga koronavírus-tesztje lett pozitív, de egyikük állapota sem volt súlyos. Az orvosok szerint érdekes tény, hogy a vírust még a tünetek megjelenése előtt továbbadta a nulladik fertőzött, továbbá, hogy a páciens szokatlanul gyorsan és könnyen átesett a COVID-19 betegségen.
Kínai kutatók azonosították, hogyan terjed a koronavírus-fertőzés. Erről olvashat részletesebben az nlc.hu cikkében.