Koronavírus: segíthet az influenzaoltás?

Az influenza elleni oltás a COVID-19 betegség ellen is nyújthat bizonyos fokú védelmet - állítja egy friss tanulmány.

A koronavírus -járványra tekintettel mindenkinek érdemes beadatni idén az influenza elleni oltást - javasolta néhány hete Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház osztályvezető főorvosa. Mivel a két betegségnek nagyon hasonló tünetei lehetnek, a tömeges védettség tehermentesítheti az egészségügyi ellátórendszert, és kevesebb influenzáson kell majd koronavírus-tesztet elvégezni. Egy friss kutatás még egy érvet hozott az influenzaoltás beadatása mellé: az oltás ugyanis bizonyos fokú védettséget biztosíthat a COVID-19 betegek számára is - írja a Medical Xpress .

Öt érv az influenzaoltás mellett Azt már tudjuk, hogy milyen rossz az influenza és a COVID-19, de csak most fogjuk megtapasztalni, hogy a két fertőző betegség egymás mellett, vagy akár egymást erősítve mire képes ellenünk. Kattintson a részletekért!

Segíthet az influenza elleni oltás?

Ming-Jim Yang, a gainesville-i Floridai Egyetem munkatársa kollégáival összesen 1005 olyan embert vizsgált meg, akiket korábban megfertőzött az új típusú koronavírus. Górcső alá vették az általános egészségi állapotukat, az esetleges társbetegségeiket, a COVID-19 beteg lefolyását és tüneteit is. Az alanyokat aszerint is csoportosították, hogy kaptak-e influenza elleni védőoltást, vagy nem.

Az influenza elleni védőoltás a koronavírus ellen is nyújthat némi védelmet. Fotó: Getty Images
Az influenza elleni védőoltás a koronavírus ellen is nyújthat némi védelmet. Fotó: Getty Images

A kutatók szerint azok a koronavírussal fertőzött betegek, akik nem kaptak influenza elleni oltást, 2,44-szer, illetve 3,29-szer nagyobb eséllyel kerültek a kórház intenzív osztályára. Vagyis jóval nagyobb arányban voltak közöttük olyanok, akiknél a betegség nagyon súlyos lefolyású volt. Hogy mekkora esélye volt az intenzív osztályra kerülésnek, azt természetesen a vizsgált személyek általános egészségi állapota is befolyásolta, például hogy érinti-e az elhízás, a cukorbetegség, szívbetegségek vagy vérnyomásproblémák.

Az eredmények ismeretében a kutatók is minél több embert biztatnak arra, hogy beadassák az influenza elleni védőoltást. Már csak azért is, mert azt továbbra sem lehet biztosan tudni, hogy a SARS-CoV-2 és az influenzavírus együttes jelenléte milyen hatással lehet a szervezetünkre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Angliát novemberre ismét karanténba zárták, és sokak tervei dőltek dugába ezzel. De Aly Harwood és Gareth Bateman nem hagyta, hogy keresztülhúzzák a számításaikat, és egy nap alatt összehozták az esküvőjüket. Történetüket az nlc.hu oldalán olvashatják el!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.