"Eredményeink is egybecsengenek az egyre növekvő számú tudományos bizonyítékkal, miszerint a COVID-19 elleni oltás olyan nőknél is biztonságos, akik gyermeket terveznek a közeljövőben" - fogalmaznak a szerzők az Obstetrics & Gynecology című folyóiratban megjelent tanulmányukban. Mint azt a Reuters hírügynökség megírta, a kutatók meddőségi kezelésekben részt vevő nők adatait hasonlították össze a megtermékenyülésre, a terhességre és a korai vetélésre vonatkozóan. Az alanyok egy része beoltatta magát COVID-19 ellen vagy a Pfizer és a BioNTech, vagy a Moderna vakcinájával, míg a kontrollcsoport tagjai az oltatlanok közül kerültek ki.
Ovulációs indukciónak nevezzük azt az eljárást, amikor a petefészek gyógyszeres stimulációjával egynél többre növelik a nő egy ciklusban megérő petesejtjeinek számát. A vizsgálat eredményei szerint sem a kezelés, sem a megtermékenyülés sikeressége terén nem lehetett számottevő különbséget kimutatni a 222 oltott és 983 oltatlan nő adatai között. Ugyancsak nem találtak szignifikáns eltérést annál a 214 oltott és 733 oltatlan nőnél, akiknél lefagyasztott embrióval végeztek in vitro fertilizációt (IVF), azaz lombikkezelést. Mindkét csoportban hasonló arányban alakult ki terhesség, illetve korai vetélés is nagyjából azonos mértékben fordult elő.
Terhesség alatt is biztonságos az oltás
Mint azt korábban megírtuk az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) legfrissebb állásfoglalása szerint a COVID-19 elleni mRNS-vakcinák sem a várandós anyáknál, sem a születendő csecsemőknél nem okoznak szövődményeket. Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő ügynökség éppen ezért terhesség alatt, illetve a gyermekvállalásra törekvő nőknél is biztonságosnak ítélte meg az érintett oltásokat. Következtetését az EMA több mint 65 ezer - terhessége különböző szakaszában lévő - várandós anya bevonásával végzett vizsgálata eredményeire alapozta.