Elővigyázatosságból február közepéig meghosszabbítják és meg is szigorítják a járványügyi korlátozásokat Németországban, hogy megakadályozzák az új típusú koronavírus korábbiaknál fertőzőképesebb változatának, az úgynevezett brit mutációnak a szétterjedését. A járvány második hulláma miatt novemberben bevezetett korlátozások eredményesek, azonban a vírus B.1.1.7 jelzésű mutációja (amely már meg is jelent Németországban) a járvány újabb robbanásszerű erősödésével és az egészségügyi ellátórendszer terheinek jelentős növekedésével fenyeget - figyelmeztetett Angela Merkel kancellár. Mint mondta, meg kell akadályozni, hogy ez a mutáció dominánssá, meghatározóvá váljék, ezért az eddigi korlátozások kéthetes meghosszabbításával és új intézkedésekkel igyekeznek gyorsítani a fertőződések számának csökkenését.
Megmondják, milyen maszkot hordhat az ember
Új intézkedésként a többi között bevezetik, hogy a közösségi közlekedésben és az üzletekben kötelező lesz orvosi vagy műtéti maszkot, vagy az FFP2 védelmi osztályú, illetve a KN95/N95 jelzésű részecskeszűrő maszk viselése - az egyszerű textilmaszkokat tehát nem fogadják el. Bevezetik továbbá azt is, hogy a munkaadók kötelesek lesznek lehetővé tenni az otthoni munkavégzést minden munkakörben és valamennyi beosztásban, amelyeknél nem feltétlenül szükséges a munkahelyi jelenlét.
Olaszországban ismét hiánycikké vált a vakcina
Az olasz Lombardia régió azt szorgalmazza, hogy a magasabb bruttó hazai termékkel (GDP) bíró térségek lakosságát oltsák be először a COVID-19 ellen. Közben viszont az ország ellátása ismét akadozik a vakcina-szállítmányok keddi késése miatt, ez pedig megbénította a második dózisok beadását is. A hét első napjaira ígért, majdnem fél millió adag oltóanyagot a Pfizer-BioNTech először háromszázezerre csökkentette, majd csupán 53 ezer dózist adott át. A gyógyszergyártó a következő egy hét alatt ígérte az elmaradt szállítmányok pótlását - közölték.
A britek tizede már áteshetett a fertőzésen
A brit statisztikai hivatal (ONS) kedden ismertetett legújabb becslése szerint a brit lakosság tíz százalékának szervezetében lehet jelen koronavírus-antitest. A hivatal reprezentatív számítási módszertana szerint az 56 milliós Anglián belül decemberben a lakosság 12,1 százalékának szervezetében találtak volna koronavírus-fertőzésre utaló antitesteket egy vérvizsgálatra alapuló teljes körű szűrés esetén. Ez a 16 évesnél idősebb lakosságra vetítve azt jelenti, hogy csak Angliában 5,4 millió felnőtt szervezetében lehet jelen a SARS-CoV-2 ellen képződő antitest, vagyis 8 ember közül egy vérmintájában ki lehetne mutatni ezt az antitestet.
A statisztikai hivatal becslése szerint ezen felül Walesben 9,8 százalék, Skóciában 8,9 százalék, Észak-Írországban pedig 7,8 százalék azoknak az aránya, akiknek szervezetében jelen lehet a SARS-CoV-2-fertőzés esetén termelődő antitest. Lakosságarányosan súlyozott számítással mindez azt jelenti, hogy a 67 milliós Egyesült Királyság egészében valószínűleg a teljes lakosság 10 százalékának leletében lehetett volna kimutatni decemberben a korábbi koronavírus-fertőzésre utaló antitestek jelenlétét.
Koronavírus: megérkezett az 5. Pfizer-szállítmány Magyarországra. A részletekért olvassa el cikkünket!