Az operatív törzs tanácsa szerint ha valaki a koronavírus-fertőzés tüneteit észleli magán, az ne menjen el a háziorvosi rendelőbe, hanem telefonon konzultáljon vele. Ha pedig ő úgy látja, hogy indokolt, megrendeli a hivatalos koronavírustesztet. Ehhez az Országos Mentőszolgálat speciális egysége vonul ki az illető lakhelyére - ám egy friss beszámoló alapján a rendszer jelenleg meglehetősen döcögősen működik.
A hvg.hu hozta le egy olvasójuk történetét, miszerint két hete COVID-19-re utaló panaszokat tapasztalt magán (ízlés- és szaglás elvesztése, valamint influenza jellegű tünetek), ami alapján a háziorvosa koronavírus-gyanúsnak ítélte, és megrendelte számára a tesztet. Ez volt július 27-én, hétfőn. "Szerdán hívott fel egy kedves hölgy az OMSZ-től, aki közölte, hogy leterheltség miatt augusztus 1-ig biztos nem tudnak kijönni tesztelni, de ha tünetmentes vagyok, menjek be a Dévai utcai szűrőállomásra" - írta a férfi, aki végül gyalog indult el, mert mielőbb túl szeretett volna esni a teszten.
Napi 1000 mintavétel
Az eredménye végül szerencsére negatív lett, és hangsúlyozta, hogy az OMSZ-nél mindenki kedves volt vele. Ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy miért kell több mint egy hétig várni az otthoni koronavírustesztre, ha egyszer ez a hivatalos protokoll?
A hvg.hu információi szerint ezeket a teszteket a mentősök speciális egységei végzik, amelyekbe önként lehetett jelentkezni. Arról nincs pontos adat, hogy hányan dolgoznak ezekben az egységekben. Megkérdezték az üggyel kapcsolatban az Országos Mentőszolgálatot és az Emberi Erőforrások Minisztériumát is, de csak utóbbitól érkezett válasz: nem tagadták, hogy történhetett ilyen, de inkább a külföldi utazáshoz kapcsolódó tesztekről írtak. “Az utóbbi napokban országosan átlagosan napi 1000 mintavételt végeztünk. A feladat ellátásához pluszkapacitást veszünk igénybe (több, mint 30 egység), így az nincs hatással az alaptevékenységünkre” - fogalmaztak, és hozzátették, hogy "az utazáshoz kapcsolódó, állami finanszírozású mintavételezés nem sürgősségi beavatkozás, az Országos Mentőszolgálat a beérkezett megrendelések számától függően, logisztikai terv alapján végzi a feladatot”.
Július közepén lépett érvénybe az a rendelet, amely a koronavírus-járvány súlyossága szempontjából három - vörös, sárga és zöld - kategóriába sorolja az államokat, és ennek megfelelően rendelkezik az onnan érkezők határátlépésének korlátozásáról. Magyar állampolgár zöld jelzésű országból kontroll nélkül léphet be. Sárga vagy piros jelzésű országból belépve pedig a határon egészségügyi ellenőrzés alá vetik és 14 napos karanténba kell vonulnia. Ez alól kivételt az jelent, ha a megelőző 5 napban 48 óra időkülönbséggel két negatív koronavírustesztet tud hitelt érdemlően felmutatni. A sárga jelzésű országból érkező magyar állampolgár az első koronavírustesztet követően szabadulhat a karanténból, míg vörös jelzésű ország esetében két negatív tesztre van ehhez szükség.