A baltimore-i Johns Hopkins Egyetem vasárnap reggeli adatai szerint így immár több mint 62,2 millió embert fertőzött meg az új típusú koronavírus ( SARS-CoV-2 ) tavalyi év végi felbukkanása óta. A vírus által kiváltott megbetegedés halálos áldozatainak száma meghaladja az 1,45 milliót, míg 39,8 millióan kigyógyultak már a fertőzésből, amely 191 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint ugyanakkor érdemes óvatosan kezelni ezeket a számokat: a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, valamint a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A járvány az Egyesült Államokat sújtja legerősebben, ahol 13,24 millió fertőzöttet és 266 ezer halottat tartanak nyilván ez idáig. Indiában közel 9,4 millió fertőzöttről és 136,7 ezer halálos áldozatról, Brazíliában 6,29 millió fertőzöttről és 172,6 ezer halálos áldozatról érkezett jelentés. Az európai államok közül Franciaországban terjedt el a leginkább a vírus, megfertőzve 2,26 millió embert, illetve 52,2 ezer ember halálát okozva. Oroszországban meghaladja a 2,22 milliót a fertőzöttek és megközelíti a 38,7 ezret a halálos áldozatok száma. Spanyolországban mintegy 1,63 millió fertőzöttet és 44,7 ezer halálos áldozatot regisztráltak.
Mint emlékezetes, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) március 11-én nyilvánította világjárványnak a SARS-CoV-2 terjedését, amely a kínai Vuhan városából indult ki. Kínában (Hongkong és Makaó nélkül) 92,7 ezer fertőzéses esetet tartanak nyilván, valamint 4743 halálos áldozatot és 87 ezer gyógyultat.
Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetének osztályvezető főorvosa szerint elérte az embereket a koronavírus-fáradtság. Minderről társportálunk, az nlc.hu cikkében olvashat bővebben.