Több mint ezer emberen tesztelték az Oxford Egyetem és az AstraZeneca közös fejlesztésű koronavírus-vakcináját. Az oltóanyag biztonságosnak és hatékonynak tűnik, az eredmények biztatóak – számolt be róla a BBC .
A kísérleti alanyok szervezete az oltás hatására antitesteket kezdett termelni az új típusú koronavírus ellen. Az önkéntesek csak enyhe mellékhatásokat tapasztaltak a vakcina beadása után. Csaknem háromnegyedüknél láz vagy fejfájás jelentkezett.
Itt tartanak az oroszok
Ahogy már olvashatták a HáziPatika.com -on, az oroszok június 18-án kezdték meg az első orosz koronavírus-vakcina hivatalos tesztelését, és az önkéntes tesztalanyok egyike sem tapasztalt nem kívánt mellékhatást. A friss adatok szerint viszont az immunitás a kísérlet minden részvevőjénél kialakult.
A tesztelés második szakaszának augusztus 3-ai lezárása után közvetlenül meg is kezdődik a klinikai tesztelés harmadik, tömeges szakasza, egyebek között a Közel-Keleten is. Száz embert vonnak be például az Egyesült Arab Emírségekből, Törökországból, Afrikából és más országokból is - ismertette Kirill Dmitrijev, az Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI) vezérigazgatója. A koronavírus elleni vakcina jóváhagyása augusztusban várható, majd az RFPI portfóliójához tartozó két cég, az R-Pharm és az Alium megkezdi a tömeggyártást.
200 millió adag készülhet még idén
Az orosz fejlesztésű oltóanyagot öt másik országban is gyártani fogják majd, így az év végére elkészítendő dózisok száma eléri majd a 200 milliót. Egy orosz cég emellett koprodukcióban fogja előállítani az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca vakcináját. Az első orosz koronavírus-vakcinát egyébként a Nyikolaj Gamaleja Nemzeti Járványügyi és Mikrobiológiai Kutatóintézet (NICEM) fejlesztette ki.
Világszerte mintegy 140 oltóanyag kifejlesztése folyik az új koronavírus ellen, több mint 20 vakcina el is jutott a klinikai tesztelés különböző stádiumaiba. A világon 2021-ben már 3 milliárd adagnyi adenovírus-vektorvakcinát fognak előállítani, ami lehetővé teszi majd a koronavírus-járvány elleni hatékony küzdelmet - vélekedett Dmitrijev.
Az első orosz, koronavírus elleni oltóanyag egyébként egy vektorvakcina, amely egy olyan adenovírus-DNS-en alapul, amelybe beépítették a SARS-CoV-2 koronavírus egyik génjét. Az adenovírust (közepes méretű, lipidburok nélküli, többnyire légzőszervi megbetegedést okozó családhoz tartozó vírust) az eljárás során olyan "tartályként" használják fel, amely a koronavírus-gént a sejthez szállítja, ott beindítja az új koronavírus burkának fehérjeszintézisét, és ily módon "megismerteti" az immunrendszert a potenciális ellenséggel. Az ilyen készítményt nevezik vektorvakcinának. Az RFPI-vezér szerint az első hírvivő ribonukleinsav (mRNS) alapú vakcinát leghamarabb jövőre engedélyezhetik, addig ugyanis ellenőrizni kell például a termékenységre gyakorolt hatását.
Visszautasította a gyógyszeres kezelést a koronavírusos férfi, meghalt - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!