Ahogy Magyarországon, úgy Németországban is az a trend volt jellemző, hogy egyelőre csak az igazolt koronavírus-fertőzöttek száma ugrott meg, az áldozatoké nem. Ezt a járványügyi szakértők azzal magyarázzák, hogy főként a fiatalok körében terjed a kór, náluk pedig viszonylag ritka a súlyos megbetegedés és a fertőzéssel összefüggő elhalálozás. A múlt hét óta az esetszám enyhe emelkedése látható az idősebb korosztályokban is.
Most kell óvatosnak lenni
A szakemberek ezért most arra figyelmeztetnek, hogy ezt a folyamatot szoros kontroll alatt kell tartani, és meg kell akadályozni, hogy a koronavírus-járvány első hullámához hasonlóan magasra szökjön a megbetegedések száma az idősek körében és a lakosság fokozottan veszélyeztetett csoportjaiban. Ebben az esetben ugyanis a kórházi kezelésre szorulók száma és a halálesetek száma is emelkedésnek indulna.
Németország egyébként eddig 268 ezer igazolt fertőzöttről és 9375 halálesetről adott hírt. Az új típusú koronavírus úgynevezett reprodukciós rátájának (R) hétnapos mozgóátlaga jelenleg 1,00. Ez azt jelenti, hogy 100 fertőzött átlagosan további 100 embernek adja át a kórokozót, vagyis a járvány éppen az erősödés és a gyengülés közötti határon táncol.
Kockázatosnak minősítették Budapestet
Közben a német kormány bejelentette, hogy az új típusú koronavírus terjedése miatt kockázatos területnek minősítették Budapestet. A kockázatos besorolás azzal jár, hogy az ilyen területről Németországba érkezőknek házi karanténba kell vonulniuk, értesíteniük kell a helyi egészségügyi hivatalt, és 72 órán belül koronavírus-tesztet kell végeztetniük. Negatív lelet esetén az egészségügyi hivatal elrendelheti a karantén feloldását. Október 1-jétől a karantént legkorábban az ötödik nap elteltével lehet feloldani negatív lelet esetén. A kockázatos területek listájára egyébként több horvátországi megye és az osztrák főváros, Bécs is felkerült.
Sorozatosak a megbetegedések az Operaházban, az intézmény októberig zárva tart - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!