Koronavírus: vérből kimutatható, ki lesz súlyos beteg

COVID-19-betegek vérében összesen 27 olyan kulcsfontosságú fehérjét találtak európai kutatók, amelyek előrejelezhetik a betegség súlyosságát.

A Pécsi Tudományegyetem virológusa szerint fel kell adnunk azt a biztonságérzetet, amelyben eddig éltünk. Részletek itt.

A szóban forgó fehérjék eltérő koncentrációban vannak jelen a fertőzött betegek vérében, függően attól, hogy mennyire súlyosak náluk a COVID-19 tünetei. A brit Francis Crick Intézet és a berlini Charite Orvostudományi Egyetem szakembereinek közös felfedezése olyan tesztek kifejlesztését alapozhatja meg, amelyek révén az orvosok képesek lehetnek előrejelezni, milyen mértéket ölthet a betegség azoknál, akik megfertőződtek az új koronavírussal (SARS-CoV-2). Mi több, akár új gyógymódok kifejlesztését is elősegíthetik ezek a biomarkerek.

A jövőben akár egy egyszerű teszt is megmondhatja, kit betegít meg súlyosan az új koronavírus
A jövőben akár egy egyszerű teszt is megmondhatja, kit betegít meg súlyosan az új koronavírus. Fotó: Getty Images

A Cell Systems tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban a kutatók emlékeztettek arra, hogy az új koronavírus okozta fertőzésre különbözőképpen reagálnak az érintettek. Egyesek teljesen tünetmentesek , másoknak kórházi kezelésre van szükségük, és vannak, akik számára halálos kimenetelű a vírusfertőzés. Az elmúlt hónapok során már közel 400 ezer ember vesztette életét COVID-19 következtében, a fertőzöttek száma pedig közelít a 7 millióhoz világszerte.

"Felbecsülhetetlen egy olyan teszt, amely segíti az orvosokat annak előrejelzésében, hogy egy COVID-19-beteg állapota válságos lehet-e vagy sem" - hangsúlyozta Christoph Messner, a Crick intézet molekuláris biológusa, a tanulmány társszerzője. Egy ilyen teszt segítené az orvosokat annak eldöntésében, miként kell kezelni az egyes betegeket, illetve azonosítani azokat, akiknél a legnagyobb a kockázat.

Messner és kutatócsoportja a tömegspektrometria nagyműszeres analitikai módszerét használta 31, a berlini Charite kórházban kezelt COVID-19-beteg vérplazmájában lévő különböző fehérjék jelenlétének és mennyiségének gyorstesztelésére. Eredményeiket megerősítették ugyanezen kórház 17 betege és 15 egészséges ember - mint kontrollcsoport - esetében is. Három azonosított kulcsfontosságú fehérje kötődött az interleukin IL-6 fehérjéhez, amelyről ismert, hogy gyulladást okoz és a súlyos COVID-19-tünetek markere.

Október és május között jöhet el az új koronavírus-járvány második hulláma - véli a járványspecialista. Részleteket az nlc.hu cikkében olvashat ide kattintva .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra