Koronavírus: verseny a kérdéses hatékonyságú vakcinákért

Még mindig megválaszolatlan kérdés, hogy vajon mikor készül el egy hatékony vakcina a koronavírus-fertőzés ellen. Ennek ellenére már most több százmillió adagot rendeltek elő a még készülő, kétes hatékonyságú oltóanyagokból.

Százmilliós tételekben foglalják le különböző országok az egyelőre kísérleti fázisban lévő koronavírus elleni vakcinákat - írta a hvg . A lap tudomás szerint már a magyar kormány is elkezdett tárgyalni erről.

Túl bizakodóak az országok?

A 66 millió lakosú Egyesült Királyság már 190 millió adagnyi vakcinát rendelt elő: az Oxfordi Egyetem által feljeszetettből 100 milliót, a BioNtech/Pfizer német–amerikai cégtől 30 milliót, a francia Valnevától pedig 60 millió darabot foglaltak le. A nagy mértékű túlbiztosításból egyértelműen kitűnik a bizonytalanság, ugyanis egyelőre nem lehet tudni, hogy melyik gyártó oltóanyaga lesz valóban hatékony a koronavírus-fertőzés ellen - akár az is előfordulhat, hogy egyik sem.

Koronavírus: ezt tehetjük, amíg nincs vakcina - kattintson a részletekért!

Azonban nem csak a britek ennyire bizakodóak a még készülő vakcinákkal kapcsolatban. A 125 millió lakosú Japán 120 millió adag vakcinát rendelt a BioNtech/Pfizertől, míg az Egyesült Államok 100 milliót foglalt le a Sanofi/GSK-tól. Az egyik legrosszabb helyzetben lévő Brazília pedig 100 millió adag védőoltás biztosításáról állapodott meg a brit AstraZeneca gyógyszergyártóval, akik az Oxfordi Egyetem kutatói által fejlesztett koronavírus-vakcinát forgalmazzák majd. De ugyanezzel a céggel kötött szerződét Németország, Olaszország, Franciaország és Hollandia is összesen 400 millió dózisról. Kérdés, hogy vajon akkor is ki kell-e fizetniük az országoknak az előre berendelt oltóanyagok legyártását, ha időközben kiderül, hogy az ígéretesnek gondolt vakcina mégsem hatékony.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus vakcina, koronavírus oltás, koronavírus oltóanyag,
Meglehetősen kockázatos látatlanban szerződést kötni a vakcinákról.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Mi a helyzet Magyarországgal?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fenti számokat látva jobban merül fel a kérdés, hogy vajon itthon már elindult-e a szervezkedés. A hvg a magyar kormányt és az operatív törzset is megkereste ezzel, amelyre egy egymondatos választ kapott az Emberi Erőforrások Minisztériumától. Ebből kiderült, hogy több külföldi kormányhoz hasonlóan Magyarország is megkezdte a tárgyalásokat - több megbízható partnerrel is - a koronavírus-vakcina beszerzésével kapcsolatban. Gyártót, darabszámot és egyéb, pontos adatokat azonban nem közöltek az illetékesek.

Egyet tudunk tehát: hogy valamilyen egyezkedés megindult itthon is az új típusú koronavírus elleni vakcinák beszerzéséről. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy minden ilyen jellegű, előzetes szervezkedés csak akkor értékelhető jó döntésnek, ha a kísérleti fázisban berendelt oltóanyagról be is bizonyosodik, hogy valóban véd COVID-19 ellen. Ellenkező esetben anyagilag meglehetősen kockázatos látatlanban ilyen szerződéseket kötni.

Furcsa ez a sietség

"Nem szokványos, hogy az országok előre befoglaljanak készleteket olyan vakcinából, amely még el sem készült" - nyilatkozta a hvg-nek Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutató Központ virológiai kutatócsoportjának vezetője. A szakember elmondása szerint jelenleg nagyon sok gyógyszergyártó dolgozik a koronavírus-vakcinán, és ezek között több ígéretes is van. Azonban nemrég épp az oxfordiról derült ki, hogy ugyan kialakítja az immunitást az alanyokban, de tartós védettség helyett csak a tünetek enyhítésére és a halálozási arány csökkentésére képes. Ez az a vakcina, amelyből 4 EU-s ország összesen 400 millió darabot rendelt elő. Közben - ahogy már mi is beszámoltunk róla - az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arra figyelmeztette a világot, hogy bár vannak ígéretesnek tűnő vakcinák, tökéletes megoldás pillanatnyilag még nincs, és az sem kizárt, hogy olyat soha nem is lesz.

A WHO emellett azt is elképzelhetőnek tartja, hogy lesz hatékony vakcina, azonban csak néhány hónapos védettséget ad majd koronavírus-fertőzés ellen. Ez megmagyarázhatja, hogy egyes országok miért foglalt le a lakosai számánál jóval több adagot a védőoltásból.

Majdnem megfulladt egy mekis kajába sült maszktól egy brit kislány - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra