Kubában a lakosság 95 százaléka kapott már oltást és gyakorlatilag az összes gyermek be van oltva 2-18 éves kor között. A szigetország saját vakcinát fejlesztett, és kitűnően megszervezte a népesség oltását - írja a The Guardian.
A kubai tudósok szerint a Soberana 2 és Soberana Plus vakcinák I. és II. fázisú vizsgálatai során 350 három és 18 év közötti gyermekek esetében nem jelentkeztek súlyos mellékhatások. A kísérleti adatokat, mint mondják, elküldték a szakértői szaklapoknak, és közzétételre várnak. Az egészségügyi tisztviselők szerint az elkövetkező hetekben az összes vizsgálati adatot elküldik az Egészségügyi Világszervezetnek, mivel exportjóváhagyást is kérnek. A 11 millió lakosú Kuba az egészségügyet hagyományosan kiemelten kezeli, a dél-amerikai régió egyik legfejlettebb és ingyenes egészségügyi rendszerét hozták létre az évtizedek alatt, jelentős tudományos háttérrel.
Az Abdalának, az ország másik saját fejlesztésű oltásának egyik fejlesztője, Gerardo Guilláén szerint fontos a gyermekek immunizálása, mivel nagy szerepet játszanak a fertőzés terjesztésében. Véleménye szerint a magas átoltottság, a gyerekek oltása és a tavaly nyári erős delta-hullám vezetett odáig, hogy most az omikron kevesebb esetet okoz az országban, mint a nyugati államokban. A kutató azt is elmondta, hogy a gyermekek beoltása a szegénység csökkentésében is szerepet játszhat. "Nemcsak a kórházi kezelés közvetlen költségeit takarítjuk meg, hanem a szülők otthonmaradásával kapcsolatos költségeket is" - mondta.
Kubában a hivatalos adatok szerint tavaly december közepéig alig kilencezren fertőződtek meg a koronavírussal, és mindössze 137-en haltak bele a fertőzésbe.