Kudarcot vallott a koronavírus elleni gyógyszer

Nagy reményt fűztek a remdesivir nevű gyógyszerhez, amelyet a COVID-19 kezelésére szántak, ám az első kísérletek során nem bizonyult hatásosnak.

Ahogy arról mi is beszámoltunk , rengeteg különböző gyógyszert, vakcinát fejlesztenek világszerte az új típusú koronavírus, illetve a COVID-19 megbetegedés ellen. Ezek közül a remdesivir nevű szerhez fűzték a legtöbb reményt. A vírusellenes gyógyszert eredetileg az Ebola kezelésére fejlesztették ki, állatkísérletek viszont azóta igazolták, hogy többfél koronavírus (például a közel-keleti légúti koronavírus) ellen is bevethető. Ám most úgy tűnik, korai volt az öröm.

Azt remélik, tetűirtóval pusztíthatjuk el a koronavírust Egy parazitafertőzés kezelésére használt olcsó gyógyszer - laboratóriumi környezetben - kevesebb, mint 48 órán belül megölte a COVID-19-et okozó koronavírust - állítják ausztrál kutatók. Az ivermektin nevű tetűirtót évtizedek óta széles körben használják az egész világon. Részletek itt .

A remdesivir kudarcáról először az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) adott hírt csütörtökön délután, de mint kiderült, a kísérletekről készült összefoglaló jelentés véletlenül került fel a szervezet honlapjára. Ezt követően először a brit Financial Times című lap, majd az amerikai sajtó is hírt adott róla. A kísérleteket végző Gilead Sciences erre reagálva adta ki közleményét, amelyben hangsúlyozta: "sajnáljuk, hogy a WHO idő előtt publikálta a tanulmányból származó információkat. A kutatók nem adtak engedélyt az eredmények megjelentetésére".

A remdesivirt tesztelő cég szerint az volt a fő gond, hogy túl kevesen jelentkeztek a kísérletre. Fotó: Getty Images
A remdesivirt tesztelő cég szerint az volt a fő gond, hogy túl kevesen jelentkeztek a kísérletre. Fotó: Getty Images

Kevés minta állt rendelkezésre

A kaliforniai biotechnológiai cég kiemelte: az első minták túlságosan kis számúak ahhoz, hogy hasznos eredményekre lehessen következtetni. "A kísérleteket túl korán állítottuk le, mert nem volt elegendő számú jelentkező, s ez nem tette lehetővé, hogy statisztikailag érdemleges következtetéseket vonhassunk le" - fogalmaztak közleményükben.

Továbbá leszögezték azt is, hogy az első kísérletek arra engednek következtetni, hogy a remdesivir jótékony hatással lehet azokra a COVID-19-ben szenvedő betegekre, akiknél még a kór kezdeti szakaszában kezdik meg a kezelést. A kísérletben résztvevő 237 beteget két csoportra osztották. Az egyik csoportban 158 beteget kezeltek, ők kaptak remdesivirt is, míg a másik csoportban 79 beteget láttak el remdesivir nélkül.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Megelőzhetjük, hogy kialakuljanak szervezetünkben a járvány idején veszélyes alapbetegségek? Erről készített átfogó cikket az nlc.hu egy belgyógyász orvos segítségével.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.