Lyme-kór: milyen jelek utalhatnak a fertőzésre?

A kullancsok terjesztette Lyme-kór változatos tünetekkel jelentkezhet, az időben megkezdett kezelés azonban gond nélkül gyógyíthatja. Milyen jelei lehetnek a fertőzésnek?

A kellemes tavaszi idő egyre több családot csábít ki a természetbe, a kullancsok életterébe lépve azonban megnő az esélye, hogy elkapunk bizonyos fertőzéseket. A kullancsok okozta megbetegedések közül Európában és Észak-Amerikában a Lyme-kór a legelterjedtebb, melynek okozója a Borrelia burgdorferi nevű baktérium. Bár nem halálos, az egyre súlyosbodó tünetek ellen mielőbb javasolt antibiotikumos kúrába kezdeni. Mik az első jelek, amelyek a fertőzésre utalnak?

Magyarországon évente nagyjából 10000 új Lyme-fertőzés fordulhat elő. Különösen sok beteget észleltek a Budai-hegységben, a Balaton-felvidéken és a nyugat-magyarországi területeken elszenvedett csípések után. A betegségről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

A Lyme-kór első tünetei

Mivel több szervrendszert - a mozgásszerveket, a bőrt és az idegrendszert - is érintik, a betegség tünetei igen változatosak lehetnek. Fontos, hogy az első jeleket észlelve orvoshoz forduljunk, korai stádiumban ugyanis a betegség még gond nélkül gyógyítható. A legjellegzetesebb tünetnek a bőrön megjelenő piros karikát tartják, amely kezdetben csak a csípés helyén alakul ki, a későbbiekben azonban a test több pontján is megjelenhet. A bőrpír általában 5 centiméteres sugarú, kissé ovális, és általában sem fájdalom, sem pedig viszketés nem érezhető a helyén. Ennek láttán a legtöbb orvos gyorsan felismerheti a Lyme-kórt, mivel azonban nem mindenkinél jelenik meg a csípés körüli "céltábla", a kullancscsípést követően más tünetek is jelezhetik a betegséget.

A Lyme-kór a kullancsok csípésével terjed
A Lyme-kór a kullancsok csípésével terjed

Influenzához hasonló tünetek

A fertőzés legtöbbször az influenzáéhoz hasonló tünetekkel jelentkezik: fejfájást, izomgyengeséget, illetve ízületi panaszokat is tapasztalhatunk a kezdeti stádiumban. Gyakran okozhat a Lyme-kór idegrendszeri elváltozásokat is, például az arcideg bénulásával, illetve a szemmozgató idegek károsodásával járhat. Bár ezek ijesztő tüneteknek tűnhetnek, a kezelést követően az esetek túlnyomó többségében a beteg teljesen meggyógyul. A legtöbb neurológiai tünet inkább hónapokkal, sőt évekkel a fertőzést követően alakul ki.

A betegség kezelésére antibiotikumokat ír fel az orvos, ezekkel a szerekkel a Lyme-kór probléma nélkül gyógyítható. Sok beteg azonban a gyógyulását követő hónapokban is beszámolt enyhébb tünetekről - elsősorban fáradtságról és ízületi fájdalmakról -, melyek a baktérium kiirtását követően is megmaradtak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra