A sertések azért jelentenek különös veszélyt, mert egyaránt megfertőződhetnek a madárinfluenzával és a vírus emberek között terjedő törzseivel. Úgymond általában véve fogékonyak az influenzavírusokra. Szimultán kialakuló fertőzések esetén pedig a kórokozók könnyen géneket cserélhetnek egymással, amiből új, az emberre nézve a korábbiaknál veszélyesebb vírusváltozatok jöhetnek létre. Hasonló módon indult ki a sertésektől például a 2009-es H1N1-pandémia is – írja a Reuters hírügynökség. Az USDA szerint ezzel együtt jelenleg semmi sem veszélyezteti az egyesült államokbeli sertéshúsellátást, egyben a madárinfluenza közegészségügyi kockázatai továbbra is alacsonynak tekinthetők.
Dr. Richard Webby, a memphisi Szent Júdás Gyermekkórház virológusa a hírügynökség megkeresésére kifejtette, kevesebb aggodalomra ad okot, hogy a vírust egy kisebb farm egyik állatánál mutatták ki, mintha a fertőzés egy nagy sertéstenyésztő telepen bukkant volna fel. „Úgy gondolom, valószínűleg nem hordoz magában túl nagy kockázatot így, de az abszolút biztos, hogy ha a vírus elkezdene terjedni a sertések között, az már veszélyes lenne” – fogalmazott a szakember. Az oregoni farmot a járványügyi hatóság karantén alá helyezte, megfigyelés alatt tartva az ott tartott többi állatot, beleértve juhokat és kecskéket egyaránt. A sertéseket és a baromfikat pedig elővigyázatosságból leölték és megsemmisítették.
Az idei évben immár 36 embernél igazoltak madárinfluenzát a hatóságok az Egyesült Államokban, valamint a baromfitelepek mellett közel 400 tehenészetben is kimutattak fertőzéseket az ott tartott szarvasmarháknál. A fertőzött emberek egy kivételével mind az érintett állattartó telepeken dolgoztak, közeli kontaktusban a fertőzött haszonállatokkal. Mint azt megírtuk, október elején több magyarországi baromfitelepen is megjelent a H5N1-es madárinfluenza, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerint azonban nálunk nem az a vírustörzs terjed, mint amely a tengerentúlon.
Borítókép: Getty Images