Majomhimlő: a WHO szerint még nincs vészhelyzet

A majomhimlő terjedése egyelőre nem jelent globális egészségügyi veszélyhelyzetet – közölte szombaton Tedrosz Adhanom Gebrejeszus, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója. Hozzátette ugyanakkor, hogy mindenképpen aggasztó a mostani járványkitörés.

„Mélyen aggaszt a majomhimlőjárvány. Ez kétségtelenül egy kialakulóban lévő egészségügyi fenyegetés, amelyet kollégáimmal a WHO Titkárságán rendkívül szorosan figyelemmel követünk” – fogalmazott közleményében Tedrosz a Reuters hírügynökség szerint. Maga a WHO egy különálló közleményben arról számolt be, hogy bár a szervezet veszélyhelyzeti bizottságán belül vannak még viták a témában, abban azonban konszenzus alakult ki, hogy aktuálisan a mostani járványkitörés még nem tekinthető nemzetközi aggodalomra okot adó közegészségügyi vészhelyzetnek (PHEIC).

A globális vészhelyzet címkét jelenleg kizárólag a koronavírus-pandémia, valamint a járványos gyermekbénulás megszüntetésére irányuló erőfeszítések kapcsán használják. A WHO nemzetközi szakértőkkel történt egyeztetéseket követően döntött úgy, hogy a majomhimlőre egyelőre nem terjesztik ki ezt.

New York, majomhimlő, védőoltás, vakcina
New Yorkban már elérhetővé tették a majomhimlő elleni oltást azoknak a lakosoknak, akik potenciálisan elkaphatták a vírust. Fotó: Getty Images

Egyre több a majomhimlős beteg a világban

Az elmúlt hat hét során összesen 3200 majomhimlős esetet regisztráltak világszerte 48 olyan országban, ahol a fertőzés nincs jelen endemikusan, egy beteg pedig elhunyt. Közép-Afrikában, ahol a majomhimlő sokkal gyakoribb, idén eddig 1500 fertőzöttet és 70 halálesetet jegyeztek fel.

Egyes egészségügyi szakértők szerint a WHO a korábbi rossz tapasztalatok miatt is hezitálhat, hogy vészhelyzetet hirdessen a majomhimlő kapcsán. Amikor ugyanis 2020 januárjában ugyanezt megtette a koronavírus esetében, a világ többnyire szkepticizmussal fogadta a lépést. Csakhogy eközben a mostani járványkitörés minden kritériumnak megfelel, amelyek alapján vészhelyzetnek lehetne nyilvánítani. Ez utóbbit Gregg Gonsalves, a Yale Egyetem járványtani szakértője is megerősítette a Reutersnek.

A majomhimlő egy vírusfertőzés , amely influenzaszerű tüneteket és bőrkiütéseket, hólyagokat okoz. Május eleje óta egyre több olyan országból jelentenek megbetegedéseket, ahol az alapvetően Afrikában előforduló kórokozó nincs jelen endemikusan. A közeli kontaktus útján terjedő fertőzés legnagyobb arányban olyan férfiakat érint az eddigi tapasztalatok szerint, akik más férfiakkal létesítenek szexuális kapcsolatot. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) múlt pénteki bejelentése szerint Magyarországon 12 majomhimlős esetről tudnak a hatóságok. A betegek valamennyien férfiak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra