A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) szerint heteken belül megérkezik a majomhimlő elleni védőoltás Magyarországra – számolt be róla az RTL Klub . Mint emlékeztetettek, Magyarországon május végén azonosították az első fertőzöttet, és a legutóbbi adatok szerint eddig 33 igazolt esetről tudnak itthon.
Még csak Afrikában szedett áldozatot
A majomhimlő Afrikán kívül áprilisban jelent meg, először Nagy-Britanniában. Május végéig majdnem egy tucatnyi országban regisztráltak fertőzötteket, mostanra pedig már több mint 70 országban van jelen a jellegzetes kiütéseket okozó vírus. Világszerte már 16 ezer fertőzöttről tudnak, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) emiatt a napokban ki is hirdette a globális egészségügyi vészhelyzetet .
„Olyan járvánnyal állunk szemben, amely világszerte gyorsan terjed olyan új fertőzési módokon keresztül, amelyekről még túl keveset tudunk” – mondta a döntés kapcsán Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója. Egyébként mostanáig öten haltak meg a majomhimlő-fertőzés következtében, mindannyian Afrikában.
Európában egy enyhébb változat terjed
A jelenlegi információk szerint a majomhimlő Európában is terjedő változata csak nagyon ritkán okoz súlyos betegséget. „Esetleg egy elfertőződött seb továbbterjedhet, vérmérgezést okozhat, és ezáltal lehetnek súlyos tünetek, de maga a vírus nagyon enyhe tüneteket okoz” – nyilatkozta az RTL-nek Szlávik János infektológus főorvos még június elején. A helyzet azonban szerencsére azóta sem változott.
„A nyugati világban továbbra is áll az a jelentés, hogy egyelőre halálesetet nem okozott még a majomhimlő szerencsére, mert ezekben az országokban a vírusnak az enyhébb, nyugat-afrikai variánsa van csak jelen” – ezt már Rusvai Miklós víruskutató mondta a napokban. Hozzátette ugyanakkor, hogy mostantól azonban számolni kell a vírus jelenlétével Európában is.
A riportban elhangzott az is, hogy Dániában már gyártják a majomhimlő elleni oltóanyagot. Rusvai szerint számos országban pedig visszavezetik a fekete himlő elleni oltást , tehát lehetőség nyílik majd az úgynevezett gócoltásra. Ez azt jelenti, hogy az igazoltan fertőzöttek kontaktszemélyeit oltják be, mielőtt még tüneteket mutatnának.