Azok szervezete, akik intradermális, azaz bőrbe adott injekcióként kapták a himlő elleni Imvanex vakcinát, hasonló mennyiségű antitestet termelt, mint azoké, akik szubkután, azaz a közvetlenül a bőr alatti kötőszövetbe kapták az oltóanyagot – hozta nyilvánosságra vészhelyzeti munkacsoportja (ETF) vizsgálati eredményeit az EMA. Mivel az intradermális oltáshoz csak az oltóanyag egyötöde szükséges a szubkután injekcióhoz képest, a módszer sokkal több ember beoltását teszi lehetővé a rendelkezésre álló vakcinakészlettel. Mindazonáltal az intradermális oltás esetében nagyobb a bőrirritáció kockázata mellékhatásként.
Ajánlásában az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő ügynökség úgy fogalmazott: a nemzeti hatóságok ideiglenes intézkedésként dönthetnek úgy, hogy az Imvanex oltóanyagot intradermális injekcióként, alacsonyabb dózisban alkalmazzák a veszélyeztetettek védelme érdekében. Sztella Kiriakídisz, az Európai Bizottság egészségügyért felelős biztosa rendkívül fontosnak nevezte az EMA döntését, mivel ötször annyi ember beoltását teszi lehetővé a rendelkezésre álló vakcinakészlettel. „Az új módszer több veszélyeztetett és egészségügyi dolgozók számára biztosít hozzáférést a védőoltáshoz” - tette hozzá.
Mint azt korábban megírtuk, az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) szintén úgy határozott a közelmúltban, hogy takarékossági okokból megváltoztatja a majomhimlő elleni védőoltás felhasználási módját. Az FDA egy 2015-ben publikált klinikai tanulmány eredményeire támaszkodva döntött úgy, hogy – akárcsak az EMA – a vakcinák intradermális alkalmazását javasolja.
Az Európai Gyógyszerügynökség június végén kezdte meg a dániai székhelyű Bavarian Nordic biotechnológiai vállalat – Jynneos és Imvanex néven is forgalmazott – himlő elleni oltóanyagának folyamatos felülvizsgálatát annak érdekében, hogy a vakcina használatát kiterjessze az emberek majomhimlővel szembeni védelmére is. Az Imvanex jelenleg nagyon korlátozottan érhető el az Európai Unióban. Az Európai Bizottság június közepén kötött szerződést a Bavarian Nordic vállalattal a vakcinaszállításáról. A megállapodás június végétől elérhetővé teszi az oltóanyagokat valamennyi uniós tagállam, valamint Norvégia és Izland számára.