Egy csütörtökön közzétett amerikai jelentés szerint a rögtönzött táborokban élő több százezer haiti menekültre és a helyszínen dolgozó segélyszervezetek több ezer munkatársára most a malária veszélye leselkedik.
"Haitin a szabad ég alatt vagy ideiglenes táborokban lakó hontalan emberek és a segélyszervezetek több ezer dolgozója van kitéve a malária jelentős kockázatának" - áll az USA Betegségellenőrzési és Megelőzési Központjának (CDC) heti morbiditási és mortalitási jelentésében.
A Plasmodium falciparum okozta malária, amely a malária legsúlyosabb típusának számít, járványos méreteket öltött Haitin, és a kórokozót hordozó és terjesztő szúnyogok a szabadban gyakran csípik meg az embereket.
A január 12-én bekövetkezett 7-es erősségű földrengés során több mint 222 ezren vesztették életüket, és a katasztrófát követően több mint egymillió ember vált földönfutóvá. A nyomorban élő karibi államot most az esős évszak sújtja, ráadásul a malária átvitel minden évben májusban vagy júniusban tetőzik, az esőzések vége után. A Pánamerikai Egészségügyi Szervezet adatai szerint Haitin évente 30 ezer megerősített maláriás esetet jelentenek, bár a szúnyogcsípés útján terjedő betegség tényleges előfordulása közelebb állhat a 200 ezerhez.
A földrengést követő hat hétben a CDC 11 maláriafertőzésről szerzett tudomást, akik haiti tartózkodásuk alatt kapták el a betegséget. Közülük heten amerikai katasztrófamentők (hatan katonák), hárman haiti lakosok, akik az Egyesült Államokba utaztak (közülük egy adoptált gyermek), egy pedig amerikai turista. A nyolc amerikai közül hatan nem szedtek malária elleni gyógyszert annak ellenére, hogy haiti tartózkodásuk alatt kellett volna.
Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint 2008-ban a körülbelül 243 millió maláriás eset közül közel 863 ezer vezetett halálhoz.
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress