Az országos vizsgálat négy ausztrál gyermekkórházban regisztrált bárányhimlős megbetegedéseket vett alapul. Az adatok szerint a bárányhimlővel vagy övsömörrel bekerülő kicsik száma 68 százalékkal csökkent 2006 óta. A kutatást Helen Marshall professzor vezette, az Adelaide-i Egyetem Női és Gyermekkórházának munkatársa, valamint a Gyermekorvostani Betegségnyilvántartó (PAEDS) projekt szakértői segédkeztek benne.
A bárányhimlő elleni védőoltás használata előtt Ausztráliában minden évben körülbelül 240 ezer megbetegedés történt, amely 1500 kórházi kezelést és 1-16 halálesetet eredményezett. A című szakfolyóirat online kiadásában közzétett eredmények alapján a vakcina elterjedését követően, 2007 és 2010 között nem történt haláleset a megfigyelt kórházakban. A tanulmányból az is kiderül, hogy a kórházi kezelésre szoruló gyerekek négyötöde nem kapta meg a védőoltást.
"Eredményeink nagyon erős bizonyítékul szolgálnak az országos megelőzési program keretein belül elérhető bárányhimlő elleni védőoltás hatékonyságára, illetve a prevenció fontosságára" - mondta Helen Marshall professzor.
A bárányhimlő igen fertőző betegség, amelynek kórokozói a levegőben vagy érintés útján terjednek, a kiütésekből távozó folyadék által. Legsúlyosabb formájában komoly és összetett szövődményekhez vezethet, beleértve bizonyos idegrendszeri problémákat vagy akár a halált is.
"Legalább egy védőoltás a veszélyeztetett gyermekek vagy a velük egy háztartásban élők számára lehetővé teszi csaknem az összes súlyos bárányhimlős eset megelőzését Ausztráliában. A prevenció nemcsak életeket ment, de dollármilliókat takarít meg az egészségügyi költségvetésnek" - tette hozzá a kutató.