Miután évtizedek óta próbálnak hatékony védőoltást kifejleszteni az AIDS ellen, a nemzetközi egészségügyi szervek végre "jelentős előrelépéseket" kezdenek tenni céljuk felé - nyilatkozta az AFP hírügynökségnek Anthony Fauci, az amerikai fertőző betegségek intézetének vezetője.
"Néhány évvel ezelőttig annak ellenére, hogy évtizedek óta sikertelenül próbáltunk kifejleszteni egy védőoltást, fogalmunk sem volt arról, hogy a megfelelő irányba haladunk-e" - mondta Fauci. Az amerikai Allergia és Fertőző Betegségek Országos Intézetének (NIAID) igazgatója hozzátette, hogy az elmúlt néhány évben bekövetkezett két kulcsfontosságú esemény azonban mindezt megváltoztatta, és "jelentős előrelépéseket hozott egy lehetséges vakcina kifejlesztése felé".
Az első fordulópontot egy HIV/AIDS védőoltás klinikai kísérlete jelentette, amelyet Thaiföldön végeztek 16 ezer alany részvételével. Az eredmények kis- illetve mérsékelt pozitív hatást mutattak a HIV-fertőzés akvirálása tekintetében, ami nem bizonyult elegendőnek egy védőoltás kifejlesztéséhez, ugyanakkor elég jó eredmény volt ahhoz, hogy kiderüljön, fogalmi előrelépést értünk el, amely legalább alátámasztja, hogy lehetséges védőoltást készíteni.
Másodszor az NIAID kutatói a Science szaklapban közzétették tanulmányukat, melynek során két olyan antitestet azonosítottak egy HIV-fertőzött betegben, amelyek együttesen a HIV-vírus törzseinek 90 százalékát gátolják.
"Ez azt jelenti, hogy beazonosíthatjuk a vírus azon részét, amelyet oltóanyagként szeretnénk használni, mert már tudjuk, hogy amikor az antitestek ahhoz a részhez kötődnek, elpusztítják a vírust" - mondta Fauci a felfedezéssel kapcsolatban. Az amerikai szakember a Bécsben megrendezett 18. nemzetközi AIDS konferencia előtt néhány nappal azt nyilatkozta, a következő lépés az lesz, hogy megpróbálják befecskendezni a vírus szóban forgó részét egy emberbe, hogy az védekezőreakciót váltson ki a HIV-fertőzéssel szemben.
A thaiföldi kísérlet és a Science folyóiratban megjelent tanulmány következtében a kutatók már sokkal jobban bíznak abban, hogy végül sikerül kifejleszteni a HIV/AIDS elleni oltóanyagot, bár ennek pontos időpontját továbbra sem lehet megbecsülni. Az AIDS elleni védőoltás valószínűleg még évek távlatában van, ami azt jelenti, hogy a HIV/AIDS elleni küzdelemben továbbra is a megelőzésre kell összpontosítanunk, és a jól bevált módszerekkel kell élnünk, többek között az óvszer terjesztésével, a férfi körülmetéléssel, az anya-gyermek átvitel megakadályozásával és a kábítószer-használók esetében tűcsere programokkal. Meg kell találni a módot arra is, hogy javítsuk a hozzáférést ezekhez a megelőző intézkedésekhez, különösen a fejlődő országokban, ahol a népesség mindössze 20 százaléka jut ténylegesen hozzájuk.
A preventív módszerekhez való hozzáférés javítása mellett Fauci arra ösztönzi a nemzetközi egészségügyi szerveket és a nemzeti kormányokat, hogy folytassák a megelőzés egyéb formáinak, például a mikrobicid készítmények fejlesztését. Fauci szerint a lehető legtöbb embert kell kezelnünk, mert jól tudjuk, hogy ha több beteget kezelünk, azzal csökkentjük annak valószínűségét, hogy újabbakat fertőznek meg. A védőoltás kifejlesztéséig a kezelést tulajdonképpen a megelőzés egy fajtájaként alkalmazhatjuk.
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress
Animáció: HáziPatika.com