Mégsem reménykedhetünk a nyájimmunitásban?

Az antitestek mennyisége gyorsan csökken a fertőzést követően, így a gyógyultakat is rövid időn belül újra megfertőzheti a koronavírus.

A koronavírus ellen termelt antitestek szintje "egészen gyorsan" csökken a megfertőződést követően - állapították meg brit szakemberek. Az Imperial College London kutatói szerint a pozitív ellenanyagtesztet produkáló emberek száma 26 százalékkal csökkent június és szeptember között Nagy-Britanniában. Az immunitás a jelek szerint gyengül, így fennáll a kockázata, hogy a gyógyult emberek ismét megfertőződhetnek a vírussal.

Koronavírus: gyógyulás után eddig tart az immunitás A koronavírus-fertőzéssel kapcsolatban az egyik legfontosabb kérdés, hogy vajon mennyi ideig védettek az újrafertőződéssel szemben a gyógyult páciensek. Egy új kutatás szerint akár fél évig is jelen vannak a szervezetben az immunitást biztosító antitestek, a védettség viszont nem ennyi ideig tart. Kattintson a részletekért!

A tünetmentes eseteknél az antitestek száma is gyorsan csökken

Angliában eddig több mint 350 ezer emberen végeztek ellenanyagtesztet a REACT-2 tanulmány részeként. A június vége és július eleje közötti időszakban elvégzett első teszteléskor ezer emberből nagyjából 60-nál észleltek antitesteket. A szeptemberi második körben azonban már csak 44-nél embernél. "Az immunitás egészen gyorsan gyengül, mindössze három hónappal vagyunk az első tesztelés után, és már most 26 százalékos csökkenést mutattunk ki az antitestekben" - mondta Helen Ward professzor, a tanulmány egyik készítője. Általában azoknál csökkent gyorsabban az antitestek szintje, akik tünetmentesen vészelték át a COVID-19-et, a különböző korcsoportok esetében pedig a 65 éven felülieknél csökkent legjobban az antitestek mennyisége.

A szociális távolságtartás továbbra is az egyik legfontosabb fegyverünk a vírus elleni harcban. Fotó: Getty Images
A távolságtartás továbbra is az egyik legfontosabb fegyverünk a vírus elleni harcban. Fotó: Getty Images

Az igazolt újrafertőzöttek száma viszont még mindig rendkívül alacsony. A kutatók szerint ennek az lehet az oka, hogy az immunitás csupán a márciusi-áprilisi tetőzés óta kezdett csökkenni.

A szakemberek szerint a második fertőzés enyhébb lehet az elsőnél, még ha az immunitás csökkent is, mivel a szervezetnek kell, hogy legyen egy "immunemléke" a vírussal való első találkozásról, azaz tudnia kell, hogyan védekezzen ellene.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Wendy Barclay professzor szerint az antitestek gyors fogyatkozása miatt nem feltétlenül kérdőjeleződik meg a jelenleg klinikai vizsgálatoknak alávetett vakcinajelöltek hatékonysága. "Egy jó oltóanyag jóval hatékonyabb lehet a természetes immunitásnál" - jegyezte meg a szakember.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra