A kórházi intenzív kezelés során szerzett, antibiotikumoknak is ellenálló fertőzések valószínűleg kevesebb beteg halálát okozzák, mint a szakemberek előzetesen gondolták.
Az Amerikai Egészségügyi Minisztérium adatai szerint évente 1,7 millió beteg kap fertőzést kórházi kezelése során. Az intenzív osztályokon az elmúlt évtizedben emelkedett a kezelésekre nem reagáló fertőzések száma. A kutatáshoz a kutatók a sebészeti és traumatológiai intenzív osztályokon előforduló fertőzéses eseteket vizsgálták 2000 és 2010 között. 799 gyógyszerekre nem reagáló kórokozót találtak, közel 1 500 betegnél. Bár több lett a megbetegedések száma, a halálozások aránya 4 százalékkal csökkent.
"Úgy látjuk, ezek a betegek nem a fertőzésbe magába halnak bele, hanem más tényezők játszanak ebben szerepet, például az idős életkor vagy a többszörös sérülés" - mondta el Dr. Laura Horst Rosenberger, a Virginia Egyetem kutató munkatársa. Elmagyarázta, hogy a betegséget okozó baktériumok opportunisták, az eleve legyengült szervezetet támadják meg, akiknek a túlélési esélyeik más tényezők miatt alapból rosszabbak. "A legmagasabb fertőzési kockázattal rendelkező betegek (az idősek, több krónikus betegséggel küzdők, lélegeztetőgépre szorulók, korábban antibiotikus kezelésben részesülők) prognózisa a legrosszabb. A kórházban keringő fertőzések a legsebezhetőbb betegeket érintik, és a fertőzés számlájára írható halálozás aránya viszonylag kicsi" - mondta a szakember.
A leggyakoribb patogén a meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) és a Pseudomonas aeruginosa, melyek leggyakrabban a tüdőt, a vért és a húgyúti szerveket betegítik meg.