Merkely: nem az antitestszinten múlik a védettség

Nem lehet egyértelmű összefüggést meghatározni a koronavírus elleni védettség szintje és az antitestszint között - jelentette ki Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora.

"Nagyon fontos, hogy a két oltás legyen meg. Ha megvan a két oltás, akkor a klinikai hatékonyság a súlyos lefolyású megbetegedéssel szemben százszázalékos, és ez a lényeg" - fogalmazott Merkely Béla a közmédiának adott interjújában. A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy nem az antitestszinten múlik a COVID-19 elleni védettség, hiszen az antitestvizsgálatot nem is az oltások hatékonyságának mérésére találták ki, hanem az átfertőzöttség meghatározására.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Nem az antitestszinten múlik az oltás utáni védettség. Fotó: Getty Images

A sejtes immunitás a lényeg

Az oltás után folyamatosan csökken az új típusú koronavírus ellen termelődött antitestek szintje, de továbbra is vannak úgynevezett memóriasejtek, amelyek elindítják a sejtes immunitást, ha erre szükség van - magyarázta a rektor. "Azt a két oltást, azt meg kell kapni a vállunkba, ha megvan, hátra kell dőlni, és nem kell antitestet vizsgálni" - jelentette ki Merkely Béla.

Koronavírus: így hosszabbíthatjuk meg a védettségi igazolványt - kattintson!

A rektor egyébként felajánlotta, hogy ha valakinek nincs kimutatható koronavírus-antitestje a két oltást követően, akkor őt a Semmelweis Egyetemen - a kapacitásuk mértékéig - egy speciális teszttel ingyen megvizsgálják. Korábban egyébként már mi is beszámoltunk arról, hogy a második oltás beadása után 2-4 héttel sem mindenkinél termelődik elegendő antitest. A negatív eredményt produkálók között pedig messze a kínai vakcinával oltottak vannak a legtöbben.

A második oltás is nagyon fontos

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A műsorban elhangzott az is, hogy nagyjából 140 ezer olyan ember lehet Magyarországon, akik a második koronavírus -oltást már nem adatták be maguknak. Pedig az első dózis csak egy rövid ideig véd - a teljes és hosszan tartó védelemhez a második adagra is szükségünk van. A Semmelweis Egyetem rektora azt javasolta, hogy aki kihagyta a második oltást, az pótolja azt akár 10-12 hét után is, de ősz előtt mindenképpen.

Orbán: 137 ezer védettségi igazolványt vonhatnak be - olvassa el a részleteket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.