Miért csíp a kullancs? Tények és tévhitek

A tavasz közeledtével egyre több helyen hívják fel figyelmünket arra, hogy jön a kullancsszezon. A klímaváltozás és az enyhülő telek következtében azonban lassan eljutunk odáig, hogy talán véget sem ér. Így nem árt, ha közelebbről is megismerkedünk ezekkel az élősködőkkel, valamint az általuk terjesztett leggyakoribb betegségekkel – azért ne túl közelről. Megkedvelni talán így sem fogjuk őket, de hatékonyabban védekezhetünk ellenük.

A kullancsok a természetes környezet részeként mindig is itt voltak körülöttünk, így mára tévhitek egész sora kapcsolódik hozzájuk – olvasható a Pfizer közleményében. Nézzük, hogy mivel is állunk szemben.

Tévhit: itthon csak egyféle kullancs fordul elő

Először is, nem beszélhetünk általánosságban kullancsokról, hiszen a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) adatai alapján a kullancsfélék családjába világszerte mintegy 700 ismert fajt sorolnak. Magyarországon pedig csaknem kéttucat fajuk honos, amelyek közül humán szempontból a közönséges kullancs (Ixodes ricinus) a legfontosabb. (1)

anya kullancsriasztó spray-t fúj a lánya lábára erdei túra közben
Erdei séta vagy túrázás? Kullancsriasztó nélkül jobb, ha el sem indulsz! Fotó: Getty Images

Tévhit: a kullancsok a fákról potyognak ránk

Az is csupán tévhit, hogy a kullancsok a fákról potyognak. Fűszálakon és a bokrok levelein kapaszkodnak meg a lábaikon levő karmok és tapadókorongok segítségével, legfeljebb 1,5 méter magasságban, és ott várakoznak. A kiválasztott egyedre a lábukon lévő karmok segítségével másznak fel.

Tény: fertőzéseket terjeszthetnek

Ha a kullancsok megtalálják a számukra megfelelő felületet, táplálkozni kezdenek, mert fejlődésükhöz elengedhetetlen a vérszívás. Ami a kullancsot veszélyessé teheti, hogy a fertőzéseket vektorként – vérszívás közben – az emberbe juttathatják. (2)

Közép-Európában az egyik leggyakoribb kullancsok által terjesztett vírusos betegség az FSME-vírus* okozta agyvelőgyulladás, vagy más néven kullancsencephalitis. (1) A fertőzés az esetek jelentős részében tünetmentes. Az esetek kisebb részében 7-14 napos lappangási időt követően enyhe betegségtünetek (láz, fejfájás, izomfájdalom, rossz közérzet, étvágytalanság, émelygés, hányinger, hányás, stb.) jelentkeznek, majd néhány nap múlva a panaszok megszűnnek. Minden ötödik betegnél azonban egy második, lázzal és a központi idegrendszer gyulladásával járó szakasz is követi az elsőt, a csípés utáni 3-4. héten. A betegség ilyenkor kórházi ellátást és esetenként intenzív kezelést igényel. Specifikus terápia nincs, de a fertőzés védőoltásokkal megelőzhető. (1)

A másik gyakori, kullancs által okozott betegség a Lyme-kór, amelynek legjellegzetesebb, az esetek 60-80 százalékában előforduló klinikai tünete a vándorló bőrpír (erythema migrans), amely általában 7-10 napos (de minimum 48 órás) lappangási idő után, a csípés helyén jelentkezik. A bőrjelenséget leggyakrabban csak enyhe helyi fájdalom, égő érzés, ritkán pedig viszketés is kíséri, de súlyosabb tünetek is felléphetnek. A megfelelő adagban és ideig, szájon át alkalmazott antibiotikummal általában jól gyógyítható. (1)

Tévhit: minden kullancs fertőző, és nincs védőoltás a betegségek ellen

Amivel még fontos tisztában lenni, hogy nem minden kullancs hordoz fertőzést, de a kockázat fennállhat. Érdemes tehát egyeztetni a védekezésről a háziorvosunkkal, hiszen az említett fertőzések közül az FSME-vírus ellen már évtizedek óta elérhetőek olyan védőoltások, amelyek segíthetnek a kullancs által okozott vírusos agyvelőgyulladás megelőzésében. Az oltássorozatot kora tavasszal a legideálisabb megkezdeni, így akár 1 hónapon belül védettséget lehet szerezni a vírus ellen. (3)

A legfontosabb tudnivalók röviden
• Nem mindegyik kullancs hordoz fertőző betegséget, ám Európában, így Magyarországon is élnek különböző kórokozóval fertőzött kullancsok.
• Az élősködők jellemzően az aljnövényzetben élnek, onnan másznak fel a ruházatra, és a lábunkra.
• Az FSME-vírus okozta kullancsencephalitisnek nincs vírusellenes gyógyszeres terápiája, csak a tünetek kezelését célzó, támogató gyógyszeres kezelés lehetséges. A betegség megelőzésében ugyanakkor segíthetnek a védőoltások.
A kullancsokkal, az általuk terjesztett betegségekkel, illetve a megelőzéssel kapcsolatos további információkért kattints ide!

A csípés ellen egyébként hosszú szárú nadrág és hosszú ujjú felső, valamint zárt cipő viselésével, ezenkívül kullancsriasztó spray használatával és a kullancsok által különösen kedvelt, magas fűvel borított területek elkerülésével is védekezhetünk.

*FSME-vírus: Frühsommer Meningoenzephalitis Virus, kullancsencephalitis-vírus

Referenciák:

(1.) NNK – Lakossági tájékoztató a kullancsokról. Utolsó megtekintés: 2023. 03. 01.

(2.) FSME: Risikogebiete in Deutschland (Stand: Januar 2022) Epidemiologisches Bullentin RKI 9/2022 3. Marcz 2022. Utolsó megtekintés: 2023. 02. 22.

(3.) Módszertani levél a 2023. évi védőoltásokról. Utolsó megtekintés: 2023.03.01.

Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. 1123 Budapest, Alkotás u. 53. MOM Park, „A” épület , Tel.: 06-1-488-3700, www.pfizer.hu 

Lezárás dátuma: 2023.03.01.

PP-UNP-HUN-0194

OGYÉI engedélyszám: OGYÉI/15927-2/2023

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra