Milyen betegség a skarlát?

A skarlát ma már nem olyan veszélyes betegség, mint egykoron volt, megjelenésekor ma is fontos azonban a megfelelő kezelés. Mi is pontosan a skarlát, miért rezzennek össze a szó hallatán a nagyszülők, és hogyan kezelhető?

Korábbi generációk számára a skarlát sokkal ijesztőbb betegség, mint másoknak. Ennek oka, hogy a skarlát sokkal súlyosabb lefolyású betegségként volt ismeretes. A megbetegedett gyerek hosszú ideig tartózkodott kórházban járványügyi rendelkezések között, és mintha ez nem lett volna elég, a betegség súlyos következményekkel is járt. Manapság azonban az antibiotikumoknak köszönhetően enyhébb lefolyású megbetegedésről van szó. De mi is pontosan a skarlát?

Mi a skarlát?

A skarlátot egy Streptococcus pyogenes nevű baktérium okozza, melynek egyes törzsei bőrkiütéses skarlátot eredményeznek. Ez a baktérium más betegségek kialakulásáért is felelőssé tehető. Ilyen a torokgyulladás, a tüdőgyulladás, a szepszis, a középfülgyulladás vagy a meningitisz. A skarlát elsősorban a gyerekek betegsége, főként a 3-10 éves korcsoportot érinti. A baktérium toxinja ellen a betegségre fogékony szervezetben még nincs ellenanyag, így a skarlát jellegzetes tünetekkel alakul ki.

Ezek a jellegzetes bőrkiütés, a málnanyelv, az arc kipirosodása, a láz és a torokgyulladás. Fontos, hogy a tünetek észlelésénél időben orvoshoz forduljunk, és a gyermek megkapja a megfelelő antibiotikumos kezelést. Mivel a népesség közel fele átesik a betegségen, a felnőttek jelentős része már védettséget élvez a kórokozó ellen. A skarlát főként cseppfertőzéssel terjed, a kórokozó pedig mostoha körülmények között is életben marad, így nagy a fertőzőképessége. A baktériumok a behatolás helyén elszaporodnak, ezt követően pedig megjelennek a jellegzetes tünetek.

skarlát, magas láz
A skarlát egyik tünete a magas láz.

Hogyan kezelhető a skarlát?

A kezelőorvos a tünetek alapján hamar felállítja a diagnózist, figyelembe kell azonban vennie a járványügyi körülményeket is. Ha a baktérium tenyésztését követően biztosan skarláttal van dolgunk, akkor megkezdődik az antibiotikumos kezelés. Ez általában penicillint jelent, az erre érzékenyeknél pedig más antibiotikumot ír elő az orvos. A gyógyszert a kezelés alatt végig szükséges szedni, ami általában 10 napot jelent. Emellett lázcsillapítót, fájdalomcsillapítót is előírhat az orvos, valamint a megfelelő folyadékbevitel is nagyon fontos. A láz általában 3-4 nap alatt csökkenni kezd, a kiütések pedig egy hét alatt eltűnnek.

Mik lehetnek a skarlát szövődményei?

A betegség megfelelő kezelés mellett teljesen eltűnik, a beteg maradéktalanul meggyógyul. Ha azonban az előírt gyógyszereket nem megfelelően szedi, vagy a diagnózis félrecsúszik, akkor a skarlát okozhat komolyabb szövődményeket is.

Megfelelő kezelés mellett a skarlát lefolyása alatt kialakuló szövődmények, mint a gennyes középfülgyulladás vagy a mandula körül kialakuló tályog elmúlik. Ha viszont a kezelés nem kielégítő, akkor szövődményként kialakulhat reumás láz, amely a szívet, ízületeket, bőrt és idegrendszert érinti, valamint vesegyulladás is.

A kezdeti tünetek megjelenésénél tehát célszerű azonnal orvoshoz fordulni!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A skarlát heveny fertőző megbetegedés. Korábban igen súlyosnak számított, gyakran komoly szövődményekkel járt, de napjainkban általában szelídebb betegségként jelenik meg. Mik a tünetei?

Megelőzhető-e a skarlát?

Skarlát ellen nem áll rendelkezésünkre védőoltás, a megfelelő higiéniás szabályok betartásával viszont védekezhetünk a betegség ellen. Fontos, hogy a gyermek ismerje a helyes kézmosás szabályait, ne igyon vagy egyen más után, köhögésnél tegye a kezét a szája elé. Az is lényeges, hogy a skarlátos beteg mindennapi tárgyait rendszeresen elmossuk, fertőtlenítsük.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.