Így óvjuk meg gyermekünket a veszélyes fertőzéstől

Az RSV-fertőzés kisgyermekeknél, csecsemőknél igen kockázatos lehet, ezért fontos a megelőzés. Ha azonban már kialakult a betegség, és szapora légzést, zihálást, rohamokban jelentkező, csillapíthatatlan köhögést észlel a szülő a kisgyereknél, azonnal orvoshoz kell vele fordulni.

„A teljes populáció érintett, inkább a betegség lefolyásának súlyossága változhat az életkorral. A legkisebb csecsemők, illetve az idősebb korosztály veszélyeztetettebb” – nyilatkozta az InfoRádiónak az RSV-fertőzésről Kovács Tibor gyermekgyógyász, a Doktor24 szakorvosa.

RSV, influenza, nátha, immunrendszer, csecsemő, kisgyermek, gyerek, köhögés, felsőlégúti tünetek
Fontos a megelőzés. Képünk illusztráció. Fotó: Getty Images

Ha erősödnek a tünetek, irány az orvos

Az RSV-fertőzés tünetei nem különböznek az egyéb légúti vírusfertőzésekétől: orrdugulás, tüsszögés, torokfájás, köhögés, láz fordul elő leggyakrabban. A csecsemők esetében azért lehet komolyabb lefolyásra számítani, mert nekik eleve szűkebbek és kisebbek a légútjaik. Egy alsó légúti gyulladás esetén a kis hörgők gyulladása náluk olyan mértékű légúti szűkületet okozhat, hogy zihálni kezdenek, légszomjuk lesz, és a kínzó száraz köhögés mellett fulladásos nehézlégzéses állapot léphet fel. Ilyen tünetek megjelenésekor mindenképpen fontos, hogy a szülők orvoshoz vigyék a gyereket.

Mit tegyünk, hogy ne kapja el?

A szakember kétfajta megelőzési módra hívja fel a figyelmet: egyrészt fontos, hogy ilyenkor ne közelítsünk olyan családokhoz, ahol kisgyermek vagy csecsemő van otthon, mert akkor könnyebben átadható a fertőzés. Az RSV egyébként is elég fertőzőképes: átlagosan egy fertőzöttől három másik ember tudja elkapni.

A másik védekezési mód elsősorban a koraszülöttek, illetve a veleszületett szívfejlődési rendellenességben, krónikus tüdőbetegségben, neurológiai megbetegedésben szenvedő csecsemők számára elérhető. Ez az úgynevezett passzív immunizálás, amikor a szezon kezdete előtt injekció formában juttatják a szervezetbe az ellenanyagot. Ennek hátránya, hogy viszonylag gyorsan lecseng az ellenanyagszint, ezért a téli időszakban havonta meg kell ismételni.

Idén több lesz a beteg

Magyarországon a gyermek intenzív osztályok terheltsége nem érte el azt a szintet, mint Németországban. Kovács Tibor szerint mindenképpen fel kell készülni arra a nyugat-európai tapasztalatra, hogy idén az átlagosnál több RSV-fertőzés fog előfordulni a kisgyermekek körében is

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra