Moderna-vezér: az omikron ellen kevésbé védhetnek a vakcinák

Nem valószínű, hogy a koronavírus újonnan felbukkant változatával, az omikron variánssal szemben is ugyanolyan hatékonyságú védelmet nyújtanak a jelenleg alkalmazott vakcinák, mint a korábbiak esetében - véli Stéphane Bancel, az amerikai Moderna biotechnológiai vállalat vezérigazgatója.

Nagyon magas a kockázata annak, hogy újabb fertőzési hullámokat idéz elő a koronavírus omikron variánsa az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint.

"Úgy gondolom, nincs olyan világ, ahol (a vakcina hatékonysága) azonos szinten maradna, mint a delta variáns esetében. Várhatóan vissza fog esni. Nem tudom még, hogy milyen mértékben, mert egyelőre várnunk kell a friss adatokra. Ezzel együtt a tudósok, akikkel beszéltem, azt mondták, hogy ez valószínűleg nem lesz jó" - fogalmazott Bancel a Financial Times című lapnak nyilatkozva a Reuters hírügynökség beszámolója szerint. A vezérigazgató hozzátette, rengeteg mutációt hordoz az omikron a tüskefehérjén, amelyet a vírus az emberi sejtekbe való behatoláshoz használ. Ez egyszersmind azt is jelenti, hogy minden bizonnyal módosítani kell majd a jelenleg alkalmazott oltóanyagokat.

Elképzelhető, hogy az omikron variáns miatt módosítani kell a jelenlegi oltóanyagokat
Elképzelhető, hogy az omikron variáns miatt módosítani kell a jelenlegi oltóanyagokat. Fotó: Getty Images

Bancel hétfőn a CNBC televízió megkeresésére elmondta, hónapokba telhet, mire a Moderna kifejleszt és elkezdhet kiszállítani egy olyan vakcinát, amely specifikusan az omikron variánst célozza meg. Kitért rá, bár a cégnél úgy számolnak, hogy az új vírusváltozat terjedőképessége magas lehet, legalább két hétbe telik azonban, amire sikerül részletesen feltárni, hogy a vírus mutációi miként hatnak ki a jelenleg piacon lévő védőoltások hatékonyságára. Bancel szerint attól függően, hogy mennyit esik a hatékonyság, akár szükség lehet a mostani oltóanyagok adagolásának növelésére, illetve a magas kockázati csoportba tartozó emberek számára szükségessé válhat egy negyedik dózis beadása is.

Mint azt korábban megírtuk , Karikó Katalin biokémikus elmondása szerint a Pfizer akár 31 nap alatt képes lehet új oltóanyagot fejleszteni, amennyiben az omikron variáns terjedése ezt indokolttá teszi. A szakember hangsúlyozta azonban azt is, hogy egyelőre nem ismert, képes-e, és ha igen, milyen mértékben képes megkerülni az új variáns a világszerte alkalmazott vakcinák nyújtotta védettséget. Az omikron november közepén bukkant fel először Dél-Afrikában és Botswanában. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) november 26-án vette fel a koronavírus aggodalomra okot adó variánsainak listájára.

A többi között immár Csehországban is felbukkant az omikron variáns : a fertőzést egy fiatal nőnél mutatták ki, aki előzőleg Afrikában járt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.