Az állandósult ínybetegség és a humán papillomavírus (HPV) együttesen valószínűleg növelik a fej és a nyak területeinek daganatos elváltozásaira való hajlamot - állítják amerikai kutatók.
Nemi úton kapjuk el az ínygyulladást?
Az Egyesült Államok Nemzeti Rákintézete szerint a HPV egy fontos kockázati tényező. Egy korábbi kutatáshoz 124 olyan ember adatait vizsgálták meg, akiket a fej és nyak rákos elváltozásaival diagnosztizáltak. A minták több mint 40 százalékában HPV-vírust találtak.
Milyen bajt okoz a HPV? Az igen kicsiny humán papillomavírus (HPV) okozta fertőzések jelentős részével, közel 90 százalékával képes az immunrendszer megbirkózni, ám az esetek 5-10 százalékában a kórokozó fertőzésének eredményeként különböző elváltozások jelenhetnek meg a bőrön és a nyálkahártyákon, a tartósfertőzéshosszú távon pedig akár rákmegelőző állapotok vagy rosszindulatú daganatok kialakulásához vezethet. Itt olvashat a HPV-ről bővebben .
Náluk gyakrabban találkozhattak az idült ínybetegségekkel is, jegyezte meg a kutatócsoport, melyet dr. Mine Tezal, a Buffalói Egyetem fogorvos adjunktusa vezetett. Megjegyezték azt is, hogy az ínybetegségek könnyen felismerhetők, így az orvosok beazonosíthatják a magas kockázattal rendelkező betegeket.
Az ínybetegségek miatt bekövetkező gyulladás lehet a kulcsa a betegség HPV-fertőzésre és rákkockázatra gyakorolt hatásának.
5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről
A HPV-fertőzés előfordulása Szinte nincs olyan ember a világon, aki életében legalább egyszer ne fertőződött volna meg a humán papillómavírus valamelyik típusától. A vírus-családnak eddig több mint 150 törzse ismert, ebből legalább 30 a nemi szervek területein fordul elő, így napjainkban az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő kórokozó . Mivel a fertőzések nagy része szervezetünk védekezőképességének köszönhetően észrevétlen marad, és tünetmentesen meggyógyul, a vírushordozók közel 10 százaléka esetében azonban tartós fertőződöttség alakul ki.
Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.