Süth Miklós ezzel a londoni agrárminisztérium magyarázatát cáfolta, amely szerint kizárólag hőkezelt hústermék volt a múlt héten érkezett szállítmány.
A hat kamion nyers húsból a brit érdekeltségű SáGa Foods magyar gyárában virsliféléket állítottak elő részben német és olasz exportra - nyilatkozat a magyar illetékes a Times-nak.
Közben Brüsszelben az Európai Bizottság közölte: a magyar hatóságok megfelelően jártak el a madárinfluenza emberre is veszélyes H5N1-es vírusának ismételt felbukkanása után. Az Unió illetékesei amúgy tárgyszerűek és mértéktartóak a madárinfluenzával kapcsolatos magyar és brit jelentések értékelésekor.
A magyar illetékesek arról tájékoztatták az Európai Bizottságot és a brüsszeli brit uniós képviseletet, hogy a magyarországi zárt övezeten kívül nem voltak madárinfluenza-gyanús esetek. Ezért a magyar szakértők szerint tavaly novemberig visszamenőleg biztos nem kerülhetett ki hús arra a két vágóhídra, amelyekről a brit gyanú szerint fertőzött húst exportálhattak Nagy-Britanniába. Vagyis, összegezte a szakértői megbeszélésről adott tárgyszerű összefoglalóját, az illetékes szóvivő a magyar vizsgálat eddigi konklúziója szerint ilyen úton nem juthatott el a vírus Angliába.
A magyar hatóságok eddigi vizsgálata szerint valószínű, hogy nem az exportált hús a vírushordozó, de a vizsgálatok még folytatódnak. A szóvivő ezúttal sem zárt ki más fertőzési lehetőségeket, és emlékeztetett arra, hogy a vírusfajták erős hasonlósága sem bizonyít még önmagában semmit.
Arra a hírre reagálva, hogy nyers pulykahúst is szállítottak a brit influenzagócból Magyarországra, a szóvivő közölte: erről nincs hivatalos információjuk, de emlékeztetett arra, hogy hőkezelni csak azt a húst kell, amely a zárt övezeten belül tenyésztett állattól származik. Ha az övezeten kívülről kerül egyébként jó minőségű hús további feldolgozásra egy, a zárt területen belül lévő üzembe, nem szükséges a hőkezelés.
Keleti Miklós (Brüsszel), MR