Pécsi virológus: "nem tudjuk"

Hosszú posztban taglalja Kemenesi Gábor ismert pécsi virológus, hogy mennyi mindent nem tudunk még az új koronavírusról, s mindez milyen kockázatokat is jelent a most követekző időszakban.

A kulcsszó - "nem tudjuk" - ezzel a címmel tett közzé szerdán egy bejegyzést Kemenesi Gábor pécsi virológus, melyben egy, a médiában "sajnálatos módon elhangzott" hírt jár körül, miszerint "a betegségen átesett emberek biztonsággal látogathatják rokonaikat". A szakember a tudományt, pontosabban az eddig megjelent tudományos kutatások eredményeit hívta segítségül, hogy bizonyítsa, a fenti kijelentés hamis biztonságérzetet adhat, melyet eddig nem támasztottak alá vizsgálati tapasztalatok.

Az, hogy valaki már átesett a betegségen nem garantálja, hogy később nem terjesztheti újra a koronavírust. Fotó: Getty Images
Az, hogy valaki már átesett a betegségen nem garantálja, hogy később nem terjesztheti újra a koronavírust. Fotó: Getty Images

Az immunitás sokféle lehet

"A tudomány eddigi ismeretei szerint valóban aktív és jól működő sejtes immunitás alakul ki, legalább 6 hónapig (eddig vizsgálták). Ez nagyon kedvező hír, foglalkoztunk vele a Virológia Pécs oldalon " - írja Kemenesi, aki a magánvéleményét tükröző posztban több lábjegyzetet is elhelyezett hivatalos forrásokra, korábbi cikkekre vonatkozóan. A virológus az immunitás gyakorlati működéséről szólva hangsúlyozta, azt úgy kell elképzelni, mint egy skálát, melynek legkedvezőbb foka az úgynevezett sterilizáló immunitás.

Koronavírus: így lesz biztonságos a karácsony Szakemberek adnak tippeket arra, hogyan csökkenthetjük a családi összejövetelekkor a megfertőződés veszélyét. Részletek itt.

"Ekkor el sem kaphatjuk többé a vírust, így tovább sem adhatjuk" - húzza alá, azonnal hozzáfűzve, előfordulhat azonban, hogy újra elkapjuk a SARS-CoV-2-t, ám ilyenkor is többféle forgatókönyv szerint történhetnek a dolgok. Lehet, hogy enyhe vagy tünetmentes fertőzésként vészeljük át, úgy, hogy tovább sem tudjuk adni a koronavírust . De az is könnyen előfordulhat, hogy ismét fertőzhetünk. "A skálán természetesen szerepelnek más fokozatok is, ám a jelenlegi tudományos ismeretek alapján és a rendkívül kevés újrafertőződési esemény alapos megfigyelése alapján a válasz egyelőre: nem tudjuk" - szögezi le, majd sorra veszi azokat a nyitott kérdéseket, melyekre rendre ugyanaz a válasz: nem tudjuk.

Ennyi mindent nem tudunk még

Egyelőre nem tudjuk milyen gyakoriak az újrafertőződések, hogyan ismerhető fel egy újrafertőzött, van-e szerepe az újrafertőzötteknek a betegség továbbadásában - sorolja Kemenesi, hangsúlyozva, ezért is fontos, hogy mindenki megtegye a szükséges elővigyázatossági lépéseket, azok is, akik már átestek a betegségen. S, hogy kiktől várhatjuk a válaszokat a felsorolt kérdésekre? - merülhet fel jogosan a kérdés. A szakember türelemre int, "a választ a tudomány szolgáltatja, függetlenül attól, hogy mit gondolunk, erre azonban idő kell, alapos megfigyelések, addig is marad a 'nem tudjuk'".

Két rák után a koronavírust is legyőzte a 78 éves Marika néni. A négyszeres nagymama igazi harcos. Ha kíváncsi a történetére, elolvashatja társportálunk, az nlc.hu cikkére kattintva.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra