Az amerikai Pfizer és a német BioNTech 12-15 éves fiatalokon tesztelte Comirnaty névre keresztelt új típusú koronavírus ellen kifejlesztett vakcináját az Egyesült Államokban, a vállalat mai bejelentése szerint az oltóanyag biztonságosnak és 100 százalékban hatékonynak bizonyult a vizsgálatba bevont önkénteseknél. Megjegyzendő, a tanulmány eredményeit még nem publikálták, így az még az ilyenkor szokásos szakmai ellenőrzéseken sem ment keresztül.
A Skynews beszámolójából kiderült, a cég arra fogja kérni az amerikai szabályozó hatóságot, hogy már a jövő héten hagyja jóvá az oltóanyag sürgősségi használatát a tanulóknál, és abban bíznak, hogy az új tanév kezdetére már el is kezdhetik az említett korosztály vakcinázását. Jelenleg egyébként a Pfizer vakcinája az egyetlen, amelyet 18 év alattiak is megkaphatnak, a tengerentúlon 16 éves kortól oltanak vele.
A szakértők úgy vélik a különböző korú gyermekek beoltása kritikus fontosságú a járvány megállításában és abban, hogy az iskolai rend, a hónapok óta tartó kényszerpálya után végre visszatérhessen a normális kerékvágásba.
Senki sem betegedett meg COVID-19-ben
A most bejelentett eredmények egy 2260 amerikai önkéntes bevonásával készült vizsgálat előzetes adatai, amelyben a teljes átoltottságú serdülők körében egyetlen COVID-19 megbetegedés sem alakult ki, szemben a placebót kapott kontrollcsoporttal.
A még nem publikált, kis létszámú tanulmányban a kutatók magas vírusellenes antitestszintekről számoltak be, melyek még a fiatal felnőttek szervezetében mértet is meghaladják. Mellékhatások tekintetében azonban a 12-15 éves gyerekeknél ugyanazokat - fájdalom, láz, hidegrázás és fáradtság - tapasztalták, mint a fiatal felnőtteknél, jellemzően inkább a második dózis után. A tanulmányban résztvevő alanyokat további két évig fogják nyomon követni, hogy minél több információt gyűjthessenek a vakcina hosszútávú védelméről és biztonságáról.
Kezdhetik a 11 év alattiak tesztelését
Nem a Pfizer azonban az egyetlen vakcinagyártó, amelyik szeretné kiterjeszteni oltásának felhasználhatóságát a fiatalabb korosztályra. A Moderna is teszteli oltóanyagát , mégpedig a 12-17 éves korosztályon, szintén Amerikában, eredményeikről pedig várhatóan hamarosan beszámolnak. Úgy tűnik azonban, hogy az eddigi eredmények kellően ígéretesek voltak, mivel mindkét érintett megkapta már az engedélyt a 11 éves és annál fiatalabb gyermekeken való tesztelésre, a cél pedig mindkét gyártó esetében az, hogy 6 hónapos korig lecsökkentsék az oltások használatának alsó korhatárát.
Rusvai Miklós víruskutató szerint a teljes nyitás leghamarabb május végén vagy júniusban lehetséges. A szakember arról is beszélt, vajon elkerülheti-e Magyarország a koronavírus-járvány negyedik hullámát. Ha kíváncsi a részletekre, kattintson korábbi cikkünkre .