Problémás az egészségügyisek oltása

Szervezetlenség, átláthatatlan ügymenet, nehézségek az oltásra jelentkezésnél - így jellemzi a Magyar Orvosi Kamara (MOK) az egészségügyi dolgozók oltását.

Még a legkönnyebben megszervezhető társadalmi csoport, az egészségügyi dolgozók oltása is nehézkesen halad - írja a Népszava. December 26-tól január 5-ig a 120 ezer egészségügyis közül 15 ezret oltottak be, pedig ez alatt az idő alatt már közel 40 ezer embernek elég vakcina állt rendelkezésre a lap szerint.

Szervezetlenség, túlterhelt vonalak

Fotók: így oltják az egészségügyiseket a COVID-19 ellen Folyamatosan oltják az egészségügyi dolgozókat az új típusú koronavírus ellen, Budapesten és vidéken egyaránt. Az alábbi fotósorozatnak köszönhetően kívülállóként is betekintést nyerhetünk abba, hogyan zajlik az oltási program. Részletek itt .

A dolgozók oltásának akadozását a MOK is szóvá tette: a testület úgynevezett Realitás projektjének kedden nyilvánosságra hozott legújabb részében szervezetlenségről, átláthatatlan ügymenetről, az oltásra jelentkezés nehézségeiről számoltak be. Mint írták, a kórházak többé-kevésbé megszervezték saját munkatársaik beoltását, de a máshol dolgozóknak nem könnyű jelentkeznie, helyet, időpontot kérnie valamelyik oltóponton.

"Az oltóhelyek honlapján az online időpontkérés helyenként működik, másutt nem, de a működők is gyorsan betelnek" - írta az összefoglalóban Svéd Tamás MOK-titkár, aki kiemelte, hogy a megadott telefonszámok egy része hibás vagy elérhetetlen, a vonalak foglaltak, túlterheltek. Budapesten különösen nehéz a helyzet, mert az egyes oltópontok illetékessége is kérdéses.

Egészségügyi dolgozók oltása a Pest Megyei Flór Ferenc Kórházban.
Egészségügyi dolgozók oltása a Pest Megyei Flór Ferenc Kórházban. Fotó: MTI, Koszticsák Szilárd

Bár több kórház és a Semmelweis Egyetem (SE) klinikái is központilag szervezték dolgozóik beoltását, így is akadtak problémák. A minap az egyik klinika gyakorlatilag teljes orvosi kara és szakdolgozóinak mintegy fele - nagyjából száz ember - volt hivatalos az Ortopéd Klinikán üzemelő oltópontra, előre meghatározott sorrendben, hárompercenként behívva. Csakhogy ugyanerre a napra, ugyanerre a helyszínre az egyetem meghirdette minden dolgozójának a szabad személyes bejelentkezést, így az előre meghatározott sorrend felborult, a behívás véletlenszerűen történt. A kamarai jelentésben az olvasható, hogy az első vizsgálatra átlagosan 30-60 percet kellett várni, majd ugyanennyit az oltásra , és még egyszer ennyit a lepecsételt papírokra. Vagyis száznál több egészségügyi dolgozó időzött összezsúfolva több órán keresztül egy nem nagy területű alagsori helyiségben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Szigorú prioritási sorrendben kellett volna oltani

Az összefoglalóban azt is megemlíti a MOK, hogy az egészségügyisek közötti oltási sorrend nem feltétlenül tükrözte a dolgozók veszélyeztetettségét. A kamara szerint a rendelkezésre álló vakcinamennyiség elosztásának egy központilag meghatározott, szigorú prioritási sorrendben kellett volna történnie: első körben például a COVID-osztályok és -ellátóhelyek, majd a sürgősségi osztályok, baleseti sebészetek dolgozóit, a légutat biztosító aneszteziológusokat és jelenleg is dolgozó fogorvosokat kellett volna beoltani. Ehhez képest a MOK-hoz eljutott hírek alapján az első napokban beoltottak csecsemővel otthon tartózkodó kismamát, a járvány kezdete óta az ellátásban nem részt vevő, nyugdíjas professzort, valamint számos adminisztratív munkatársat is.

Vannak, akiknek nem ajánlott beoltatni magukat Pfizer-vakcinával - ha kíváncsi a részletekre, olvassa el a témában írt korábbi cikkünket .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra