Súlyos elzáródást okozhat a COVID-19

Megnő a vérrögképződés kockázata a koronavírus-fertőzés utáni hat hónapban - állítja egy friss tanulmány.

Megnő a súlyos vérrögképződés kockázata a COVID-19 kialakulása utáni hat hónapban egy új svéd tanulmány szerint. Egy hasonló, brit tanulmány szerint a koronavírus okozta védőoltás után is előfordulhat vérrögképződés, de kockázata ekkor jelentősen kisebb.

Milyen tünetek utalhatnak vérrögre? Az alábbi jeleket mindig vegyünk komolyan, mert ha időben felismerjük a vérrögöt, súlyos bajt előzhetünk meg.

Fél évvel a fertőzés után is nagyobb a vérrögképződés veszélye

Azoknál az embereknél, akiknél kialakult a SARS-CoV-2 okozta COVID-19, nagyobb valószínűséggel léphet fel vérrög, különösen a kórházi kezelésre szoruló súlyos betegek esetében. A tudósok azt akarták kideríteni, a kockázat mikor áll vissza a normális szintre, valamint azt is, hogy a vérrögképződés veszélye különböző volt-e a járvány egyes hullámai idején - írta a BBC hírportálja .

Ehhez a kutatók több mint egymillió COVID-19-es páciens egészségügyi adatait követték nyomon 2020 februárja és 2021 májusa között Svédországban. Magasabb vérrögkockázatot tapasztaltak a fertőzés után három hónapig a combban és a vádliban futó erekben (mélyvénás trombózis). A tüdőben akár hat hónapig nagyobb eséllyel képződtek vérrögök (tüdőembólia). A belső vérzés - köztük a stroke - kockázata két hónapon át emelkedett az átlagos fölé.

Megnő a vérrögképződés kockázata a koronavírus-fertőzés utáni hat hónapban. Fotó: Getty Images
Megnő a vérrögképződés kockázata a koronavírus-fertőzés utáni hat hónapban. Fotó: Getty Images

Összehasonlítva a COVID-19 utáni kockázatot a normálissal a tudósok azt találták, hogy minden 10 ezer COVID-páciensből négynél, a nem fertőzöttek közül 10 ezerből egynél alakult ki mélyvénás trombózis. Tüdőembólia 10 ezer COVID-páciens közül 17-nél, a nem fertőzötteknél 10 ezer ember közül egynél kevesebb esetében alakult ki.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A British Medical Journal (BMJ) című szaklap friss számában közzétett tanulmány azt is megállapította, hogy a vérrögképződés kockázata a járvány első hulláma alatt magasabb volt, mint a későbbiek idején, valószínűleg azért, mert a pandémia során javultak a gyógymódok, a második hullámban pedig elkezdődött az idősebbek vakcinációja.

A tüdőembólia kockázata nagyon súlyos COVID-19 után 290-szer, enyhe lefolyású COVID-19 után hétszer volt nagyobb a normálisnál. A belső vérzés esélye enyhe COVID-19 után nem emelkedett. "A be nem oltottak számára ez jó ok a vakcina felvételére, a vérrögképződés kockázata sokkal nagyobb a betegség, mint a vakcina után" - mondta Anne-Marie Fors Connolly, a svéd Umeai Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra