Az Oxfordi Egyetem munkatársai állatkísérleteiben ígéretes eredményeket értek el egy új maláriaellenes védőoltás fejlesztése során.
A vizsgálat során a brit kutatók felfedezték, hogy a parazita miként képes bejutni a vörösvérsejtekbe. Az újfajta megközelítésre alapozott védőoltás évente akár százezrek életét mentheti meg. Jelenleg számos védőoltás van a klinikai fejlesztés stádiumában, azonban törzskönyvezve még egyik sincs. Az egyik, RTS fantázianévre hallgató szer védőhatása Afrikában 50 százalékos, emiatt a kutatók hatékonyabb módszereket sürgetnek.
Az egyik lehetőség a parazita életciklusában a gyenge pontok megkeresése lehet. A Sanger Intézet munkatársai a Nature Communications legújabb számában a vörösvérsejtek felszínén egy receptort írtak le, mely alapvető a paraziták behatolásához, és a folyamatot a PfRh5 nevű anyaggal voltak képesek gátolni. A korai eredmények igen biztatóak - legalábbis állatokban. A Dr. Sandy Douglas és kollégái által előállított antitestek a malária több törzsét képesek elpusztítani.
A jövőben a szer klinikai kipróbálása várható.