Az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett védőoltások nem egyformák, hiszen eltérő a hatásmechanizmusuk, és különböző módon kell beadni őket. Az viszont ismert, hogy 80-95 százalékos hatékonyságúak, és nagy részük csaknem 100 százalékos védettséget ad a súlyos megbetegedés és a halál ellen - hangsúlyozta Szlávik.
A mellékhatásokról
A szakember megemlítette azt is, hogy a mellékhatásoknak különböző a spektrumuk. A Pfizer-féle oltóanyagánál felmerült például, hogy a súlyosan allergiásoknál nagy odafigyelés szükséges, az orosz Szputnyik V esetében pedig egyes hírek szerint néhány betegséggel kapcsolatban óvatosságra intenek. Ezzel együtt az infektológus úgy véli, hogy egy járványhelyzetben az a lényeg, hogy az emberek megbetegedését és halálát megakadályozzák.
Nyáron jöhet a szabadság
A szakember egyébként mindenkit arra biztat, hogy regisztráljon és oltassa be magát, különösen a rizikócsoportba tartozók, az idősek és a krónikus betegségekben szenvedők. Úgy fogalmazott, ha a lakosság nagy része beoltatja magát a COVID-19 ellen, talán nyárra visszatérhetünk a régi életünkhöz.
Elértük a platót
Az infektológus egy másik interjúban arról is beszélt, hogy már stabilizálódni látszik itthon a járványhelyzet. Mint mondta, az új koronavírus-fertőzöttek és az elhunytak száma lényegében nem változott az utóbbi napokban, tehát platófázisba ért a járvány. Kiemelte ugyanakkor, hogy ebből még nem lehet következtetni a járvány további alakulására, ezért figyelni kell a számokat, és bízni abban, hogy nem emelkednek újra az adatok, ahogy sok más európai országban.
Koronavírus: vakcinahiány miatt változik a heti oltási terv. A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!