Hamarosan új terápia válik elérhetővé itthon is, ami előrelépést jelent majd a koronavírus -fertőzöttek kezelésében - nyilatkozta Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus osztályvezető főorvosa az InfoRádió Aréna című műsorában. Az úgynevezett monoklonális terápia során a fertőzésből már felgyógyultak véréből vonnak ki antitesteket , és ebből készítenek gyógyszert, ami gyorsan és hatékonyan képes elpusztítani a vírust. Az infektológus hozzátette, a terápiát elsősorban ambuláns betegeknél kell alkalmazni - ha egy idős fertőzöttről az orvosok úgy ítélik meg, hogy egészségügyi állapota alapján kórházba kerülhet, akkor az intravénásan beadott antitesteknek köszönhetően megelőzhető, hogy romoljon az állapota.
A gyógyszerekre még várni kell
A főorvos elmondása szerint a COVID-19 elleni gyógyszer kifejlesztésére még 3-4-5 évet kell várni, ezért is kezdték el a járvány kirobbanásakor a már meglévő gyógyszerek , köztük a malária és az AIDS elleni szerek, valamint egyes féregirtók koronavírusra gyakorolt hatását vizsgálni.
Már a koronavírus-fertőzés elleni gyógyszerek fejlesztése is folyamatban van, ám ezek még nagyon korai fázisban járnak, ráadásul ezt a folyamatot nem lehet úgy felgyorsítani, mint a vakcina esetében. Ennek oka, hogy míg a védőoltás egyszeri, azonnali immunválaszt vált ki a szervezetben, a gyógyszereket sokáig kell alkalmazni, és számolni kell a hosszú távú hatásokkal, esetleges mellékhatásokkal is. Szlávik János azt is hozzátette, hogy mire a koronavírus okozta megbetegedésre százszázalékos gyógyszeres kezelési eljárás születik, addigra az okafogyottá is válhat a COVID-19 elleni vakcina elterjedtsége és hasznossága miatt.
Veszélyes álhíreket terjesztenek, sőt a mentősök halálát is kívánják egyes kommentelők az Országos Mentőszolgálat Facebook-oldalán - erről részletesebben ide kattintva olvashat cikkünkben.