Szupererős baktériumok támadhatnak ránk

Egy szűk körű kutatás szerint orrmelléküreg-fertőzés esetén ártalmatlan baktériumok erősödnek fel rendkívüli mértékben az arcüregben, és ez okozza a rendellenességet.

A felfedezés valószínűleg nem hoz azonnali előrelépést a nehezen gyógyítható, hosszú távú orrmelléküreg-fertőzések enyhítésében, de a tanulmány szerzője, Susan Lynch, a Kalifornia Egyetem kutatója szerint segíthet a betegség alaposabb megismerésében. Az orrmelléküreg-fertőzés akkor számít krónikusnak, ha három hónapnál hosszabb ideig húzódik. A nyálkahártya duzzanatával és fokozott nyákképződéssel járó állapotot baktériumok okozhatják, gyakran náthát követően, de a rendellenességet vírus és allergia is kiválthatja.

A szeptemberi számában közzétett új kutatás során azt vizsgálták, mi történik a fertőzött emberek orrmelléküregeiben, ahol a test többi részéhez hasonlóan olyan baktériumok élnek, amelyek normális esetben nem károsak. A kutatók tíz krónikus orrmelléküreg-fertőzésben szenvedő, és tíz egészséges személy orrmelléküregeit vizsgálták meg. Kimutatták, hogy a normál esetben jóindulatú baktériumok szupererőssé válva kártékonyak lesznek, valószínűleg azért, mert nincsenek a közelben olyan egyéb baktériumok, amelyek kordában tarthatnák ezeket.

Lynch szerint az azért következhet be, mert az orrmelléküreg-fertőzés ellen alkalmazott antibiotikum kezelés a káros baktériumok elpusztítására összpontosít, ami lehetővé teszi a jótékony baktériumok kóros elszaporodását, ami aztán problémához vezet. A szakértő úgy véli, a következő lépés az, hogy olyan újfajta kezeléseket fejlesszünk ki, amelyek figyelembe veszik ezt az eshetőséget.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.