Télen a legveszélyesebb az agyhártyagyulladás

Háromszorosára nő az agyhártyagyulladás miatt kezeltek száma a téli hónapokban - milyen tünetekkel jelentkezik a betegség, és hogyan kezelhető?

Az agyhártyagyulladás jól ismert betegség, az átlagemberben mégis rengeteg tévhit él a tüneteiről és veszélyeiről. A Nagy-Britanniában működő Meningitis Research Foundation ezért összegyűjtötte a legfontosabb információkat a betegséggel kapcsolatban, és az angolul beszélők egy teszttel is felmérhetik tudásukat a fertőzéssel kapcsolatban. Íme néhány dolog, amit fontos tudnunk a betegségről!

A védőoltások ezért fontosak Védőoltások nélkül egyetlen kanyaróval fertőzött beteg akár 18 másik embert megfertőzhet, ezekkel a vakcinákkal ráadásul sok más, korábban halálos betegséget is sikerült visszaszorítani. Miért van időnként mégis készlethiány ezekből a szerekből? Kattintson !

Rövid idő alatt súlyos tünetek alakulhatnak ki

Ebben az időszakban különösen fontos szót ejteni a betegségről, mivel a téli hónapokban átlagban háromszor annyi meningitisfertőzést diagnosztizálnak, mint tavasszal. A betegség a lágy agyhártya gyulladásával jár, vagyis a kórokozó a központi idegrendszerbe kerül, azt betegíti meg. Kórokozója emberről emberre terjed, közvetlen fizikai kapcsolat, például tüsszentés, köhögés vagy fertőző váladékkal szennyezett tárgyak megérintése által. Leggyakrabban a légutakban alakul ki a fertőzés, a kórokozók pedig a véráramba kerülve az agyba is eljutnak. Kis számban ugyan, de Magyarországon is minden évben dokumentálnak fertőzést, melyek közül némelyik halállal végződik.

Az agyhártyagyulladás tünetei váratlanul jelentkeznek
Az agyhártyagyulladás tünetei hirtelen jelentkeznek

A vírusos agyhártyagyulladásos esetek többsége 5 évesnél fiatalabb gyermeknél fordul elő, míg a baktériumok okozta betegség a 20 évesnél fiatalabbak körében a leggyakoribb. Mindkét esetben magas láz, fejfájás , hányinger jelentkezik, illetve a nyakmerevség is a fertőzés egyik jellegzetes velejárója. A beteg elesett, rossz általános állapotú, közérzete rossz, a gyermek nem játszik, nem eszik, nyűgös, nyugtalan, vagy folyamatosan alszik. Súlyosabb esetben a testén is kiütések jelennek meg. Általánosan elmondható, hogy a tünetek gyorsan súlyosbodnak.

Emiatt a betegek rendszerint azonnali kórházi ellátást igényelnek. A kezelést alapvetően befolyásolja, hogy vírus vagy baktérium okozta-e a fertőzést. A vírus okozta megbetegedések általában enyhébb lefolyásúak, ilyenkor nagyrészt tüneti kezelést alkalmaznak az orvosok. Ha pedig baktérium áll a megbetegedések mögött, akkor célzott antibiotikus kezelésre is szükség van.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon többnyire zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra