A WHO szerint tavaly mintegy 229 ezer kanyarós megbetegedést jelentettek, a járvány gócpontjai pedig továbbra is elsősorban a konfliktuszónák és a mélyszegénységben lévő térségek. Becslések szerint azonban a megbetegedések valódi száma sokkal magasabb a hivatalosnál - akár több mint kétmillió is lehet -, mert a fertőzéseknek kevesebb mint a tizedét jelentik be az egészségügyi szerveknél.
Világszerte jelen van a betegség
A 229 ezer eset több mint harmadát Európából jelentették, ahol a kanyarós megbetegedések száma 2018-ban háromszorosára nőtt: 82 596 eset volt a WHO koppenhágai európai regionális irodája szerint. Ezek több mint felét Ukrajnában jegyezték fel.
Adatok szerint Ázsiából ezen a héten a fülöp-szigeteki hatóságok legalább 70 halálesetet jelentettek, jórészt gyerekekét. Október óta pedig csaknem 1000 gyerek és fiatal felnőtt halt bele a fertőzésbe Madagaszkáron, a WHO-nak a szigeten végzett sürgősségi oltási programja ellenére. A 26 milliós szigetországban már mintegy 22 millió embert oltottak be, többek közt azokat is, akik korábban már be lettek oltva, hogy az emlékeztető oltás erősebb védelmet nyújtson a számukra. A WHO szerint a régiós konfliktusok és az ezekkel járó menekülthullámok jelentik az egyik legnagyobb kihívást az oltási programokban, továbbá az elszegényedett vidékek nehezen megközelíthető térségei.
Katherine O'Brien, a szervezet oltási programokért felelős irodájának vezetője felhívta a figyelmet rá, hogy a kanyaró teljes mértékben megelőzhető vírusos megbetegedés, a vakcinák pedig biztonságosak és nagyon hatásosak.