A holland szociáldemokrata politikus, Frans Timmermans a Der Tagesspiegel című lapban közölt interjúban kifejtette, hogy "tragédiát" okozott volna, ha az EU-tagállamok nem a közös vakcinabeszerzést választják, mert ha egyedül a gazdasági erő határozza meg a hozzáférést, egyes országok nem jutnak hozzá a szérumhoz. Mint mondta, "probléma lenne, és nem csak a szegényebb országoknak", ha csak a leggazdagabb tagállamok engedhetnék meg maguknak a vakcinavásárlást. Ezt ismerték fel az "oltóanyag-szövetséget" megalakító EU-tagok, köztük Németország és Hollandia. Ezek az országok belátták, hogy jobb a közös, európai fellépés.
Hozzátette, "igaz, hogy követettek el hibákat az oltóanyag-beszerzésben, Brüsszelben és a tagállamokban is", de a gazdagabb országok érdekeit is a közös beszerzés szolgálta. "Nézzük meg, hogy hol tartunk április végén" - mondta a brüsszeli bizottság alelnöke arra a kérdésre, nem szegénységi bizonyítvány-e az EU-nak, hogy gyorsabb az oltási kampány a közösségből éppen kivált Nagy-Britanniában. Hozzátette, hogy a mérleget a világjárvány végén kell elkészíteni, mert "akkor láthatjuk majd, hogy miben tévedtünk és mit tettünk helyesen", egyelőre pedig arra kell összpontosítani, hogy "egész Európa oltóanyaghoz jusson".
EU-csúcsot hívna össze öt tagállam a vakcinaelosztás miatt
Egy nappal korábban egy nyilvánosságra hozott levélben kérte öt EU-tagállam kormányfője egy Európai uniós csúcstalálkozó sürgős összehívását, mert szerintük aránytalan a koronavírus elleni vakcina elosztása az uniós tagállamok között. Az EU-tagállamok állam- és kormányfői soron kívüli csúcstalálkozón vitassák meg az oltóanyag elosztásának kérdéskörét, hogy az átoltottság mértéke minden tagállamban elérje a második negyedév végére kitűzött célt - írta az öt ország, Ausztria, Csehország, Szlovénia, Bulgária és Lettország miniszterelnöke az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek és az Európai Tanács elnökének, Charles Michelnek címzett levélben. A levél szerint, ha az EU nem változtat a vakcinaelosztás jelenlegi rendszerén, nyárra óriási aránytalanságok lesznek a tagállamok között az oltóanyaggal való ellátottságban.
Hollandia visszautasította a vádakat
Sebastian Kurz osztrák kancellár pénteken a nyilvánosság előtt panaszkodott amiatt, hogy egyes EU-tagállamok a gyógyszergyártókkal kötött "titkos szerződések" révén a többieknél lényegesen több vakcinához jutnak, pedig előzőleg a huszonhetek megállapodtak arról, hogy a lakosságszám arányában osztják szét az EU által lekötött és megrendelt, koronavírus elleni oltóanyagot. Az osztrák kormányfő által példaként megnevezett Hollandia visszautasította a vádat: a holland kormány emlékeztetett arra, hogy az uniós megállapodás szerint ha az EU területére behozott vakcinamennyiség arányos elosztása után egyes tagállamok jelzik, hogy nem tudják vagy nem óhajtják felhasználni az éppen rendelkezésre álló készletet, akkor egy másik tagállam felhasználhatja az így felszabaduló mennyiséget. Hollandia nem szerzett be pótlólag oltóanyagot az EU által aláírt megállapodásokon kívül - közölték.
Lakosságarányosan Magyarországon szedte a hetedik legtöbb áldozatot a koronavírus-járvány a világon. Ezzel megelőztük az olaszokat is. A részletekért kattintson korábbi cikkünkre .