Tabu róla beszélni, gyakran még a párok is szégyellik egymás előtt, pedig a nemi úton terjedő betegségek nemcsak kellemetlen tüneteket okoznak, hanem akár súlyos, visszafordíthatatlan egészségügyi következményekkel is járhatnak. A nemi betegségek gyógyítását azonban nem csak az érintettek szégyenérzete nehezíti - számos olyan fertőzés létezik, amely egyáltalán nem, vagy csak hosszú idő után produkál tüneteket.
Gonorrhoea
A gonorrhoea , amelyet gyakran csak tripperként vagy kankóként emlegetnek a köznyelvben egy nemi úton terjedő bakteriális fertőzés, amely a nemi szervek és a húgyutak gyulladását okozza. Jó hír, hogy a betegség antibiotikumos terápiával relatíve könnyen gyógyítható, rossz, hogy az enyhe lefolyáshoz és a gyors gyógyuláshoz a betegeknek észlelniük kell a tüneteket, és időben orvoshoz kell fordulniuk. Hogy ez miért rossz hír? Nos, a gonorrhoea meglehetősen alattomos kór, amely az érintettek 5%-ánál egyáltalán nem okoz tüneteket, viszont a betegek tünetmentesen is képesek továbbfertőzni.
Ráadásul még ha ki is alakulnak a jellegzetes tünetek, megjelenésüket egészen hosszú lappangási idő előzi meg. Nőknél az első tünetek, mint a bőséges, gennyes hüvelyi folyás, valamint a közösüléskor és vizeletürítéskor fellépő fájdalom nagyjából tíz nappal a fertőzés után jelentkeznek. Ha a beteg a tünetek megjelenésekor sem fordul orvoshoz, fertőzése akár kismedencei gyulladáshoz, méhen kívüli terhességhez, súlyosabb esetben pedig meddőséghez is vezethet.
A férfiak első tünete a viszketéssel és gennyes váladékkal járó fájdalmas vizelés, ami az aktus után nagyjából három-négy nappal jelentkezik. Kezelés nélkül a fertőzésnek náluk is súlyos szövődményei alakulhatnak ki, mint például a mellékherék és a prosztata gyulladása, ami terméketlenséget eredményezhet.
Trichomoniázis
A hüvely vagy a húgycső megbetegedésével járó nemi úton terjedő betegséget a trichomonas vaginalis nevű ostoros protozoon okozza. A kórokozó a nőket és a férfiakat egyaránt megtámadhatja, a férfiaknál azonban a fertőzés a legtöbb esetben egyáltalán nem okoz panaszokat - viszont tünetek nélkül is továbbadhatják a betegséget.
A trichomoniázis fertőzés tünetei a nőknél a zöldes-sárga habos hüvelyi váladék, a külső nemi szervek érzékennyé válása, és a fájdalmas nemi aktus. Jó hír, hogy a női páciensek 95%-át egyetlen adag gyógyszerrel meg lehet gyógyítani abban az esetben, ha egyidejűleg a partnerük is megkapja a megfelelő kezelést. Érdekesség, hogy a trichomoniázis a leggyakoribb nem vírus okozta szexuális úton terjedő fertőző betegségnek számít.
Chlamydia trachomatis
A chlamydia trachomatis nevű baktérium által okozott húgy-ivarszervi fertőzések és azok szövődményei a leggyakrabban előforduló szexuálisan terjedő megbetegedések közé tartoznak. A kórokozók főleg nemi úton terjednek, de ritkább esetben nem zárható ki a nemi váladékokkal történő direkt és indirekt terjedés másféle útja sem.
A fertőzés a nők 50-70 százalékánál kevés tünettel vagy teljesen tünetmentesen zajlik, éppen ezért meglehetősen magas a chlamydia trachomatis okozta súlyos szövődmények előfordulási aránya is. A fertőzéssel járó szövődmény lehet a méhen kívüli terhesség vagy akár a meddőség is.
A férfiaknál 4-28 nappal az együttlét után jelentkezhetnek az első tünetek, például égető érzés vizelés közben. Ezt követően a hímvessző általában váladékozni kezd, a váladék lehet átlátszó vagy homályos is.
A betegség kezelése antibiotikumokkal történik, a hatásos terápia érdekében pedig a partnerek kezelését is minden esetben el kell végezni.
Bakteriális vaginózis
A bakteriális vaginózis a hüvely leggyakoribb fertőzése, amely bár nem nemi úton terjed, kezelés nélkül akár méhnyálkahártya-gyulladást, illetve kismedence-gyulladást is okozhat.
A fertőzés kialakulását az okozza, hogy a normál hüvelyflórát alkotó lactobacillusok valamilyen okból kifolyólag eltűnnek, így a pH emelkedésével azok a baktériumok - anaerobok, gardnerella vaginalis -, amelyek egyébként csak kis számban lennének jelen a hüvelyben, képesek lesznek elszaporodni.
A fertőzés veszélye, hogy gyakorlatilag csak egyetlen tünetet okoz, amelyet a betegek hajlamosak figyelmen kívül hagyni. A betegség tünete a hüvelyfolyás felerősödése, ami a bakteriális vaginózis hatására szürkésfehér színűvé és kellemetlen szagúvá válik.
Genitális herpesz
A nemi herpesz vagy más néven genitális herpesz a nemi szervek tájékán, végbélnyílás környékén, a gáton, fartájon, a combok felső részén megjelenő, fertőző hólyagos bőrgyulladás. A betegség nem csak szexuális úton terjedhet, a vírus egészséges bőrfelületre átkerülve is könnyedén eredményezhet fertőzést.
A genitális herpesz először a nemi szerveket betegíti meg, ám a fertőzés okozta panaszok gyakran meglehetősen enyhék. Az első fertőzést követően a betegség lappangási ideje legalább 20 nap. A genitális herpeszre utaló első tünetek, az égő fájdalom, az érzészavarok, a viszketés még a bőrtünetek előtt megjelennek. A fertőzést ezután bőrelváltozások is követik, például bőrpír- és duzzanat, melyen apró hólyagok jelennek meg. Ezek a hólyagok idővel kifakadnak, helyükön pedig gennyes lepedékkel fedett, fájdalmas fekélyek maradnak vissza. Ezek a tünetek enyhébbek lehetnek azoknál, akik ajakherpesz révén részleges védettséget szereztek.
A vírus egyébként a fertőzés helyéről később a gerincvelő melletti idegdúcokba vándorol, ahol egy életen át fennmarad. Mivel a herpeszvírus egész életünkben a szervezetünkben marad, később bármikor újra aktiválódhat, és szóródhat a szexuális kapcsolatok során.
Az első betegségen átesettek 80 százalékánál egyébként legalább egy visszatérő betegséggel kell számolni.